Özel ilköğretim okulları 1. kademe 1. sınıf velilerinin özel okulları tercih sebepleri (Ankara ili, Çankaya ilçesi örneği)
Private primary school parent's reasons for choosing private schools in Ankara's Çankaya region
- Tez No: 159146
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL KÖKSAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu araştırma, Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan özel ilköğretim okulları velilerinin, özel ilköğretim okullarım tercih etme sebeplerini ve bu okullardan neler beklediklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel ilköğretim okullarında öğrencisi bulunan 1. sınıf velileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan 6 özel ilköğretim okulunun 1. sınıf velileri oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanabilmesi için geliştirilen anket, iki bölümden ve 16 sorudan oluşmuştur. Birinci bölümünde yer alan sorular ile özel ilköğretim okulu velilerinin kimlik bilgilerinin; ikinci bölümde ise velilerin özel okulları tercih sebepleri ve tercihlerinde kurumlardan neler beklediklerinin ve bu beklentilerinin önem derecesinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Betimsel tarama modelinde olan araştırmanın sonuçlarına göre, özel okulları tercih eden, eğitim ve gelir seviyesi yüksek velilerin bu okulları tercih etmekteki en önemli amacı, kurumun nitelikli kadrosu sayesinde çocuklarının topluma kazandırılıp ayakta durabilecek şekilde yetiştirilmesini sağlamaktır. Eğitim - öğretimin en önemli kademesi olan ilköğretimde çocuğa verilecek rehberlik hizmetiyle, çocuğun sonraki eğitim hayatımda başarılı olup seveceği bir meslekle uğraşması sağlanabilir. Kendini ifade edebilme yeteneğini küçük yaşlarda edinebilmek için ilköğretim seviyesinde deneyimli bir kadro ile sosyal aktivitelerin yürütülmesi gerekmektedir. Eğitime önem veren aileler için ise bu durum önem arz etmektedir. Ezberci ve sınavcı eğitim sisteminde ilköğretim kurumlan bireyleri sadece bir üst öğrenim kurumuna hazırlar. Oysaki Milli Eğitim Temel Kanunda ilköğretiminamacı, bireyleri hem bir üst öğrenime hem de hayata hazırlamaktır. Özel okulları tercih eden veliler hem çocuklarının bir üst öğrenime hem de hayata hazırlanmasını istemektedirler. Ayrıca yabancı dil eğitiminin ilerleyen yaşlarda zorlaşması nedeniyle ilköğretim seviyesinde yabancı dil eğitimine önem verilmelidir. Araştırma sonuçlarım kısaca şöyle özetlemek mümkündür: Özel okulların eğitim - öğretim kadrosunun kaliteli ve seçilmiş öğretmenlerden oluşması velilerin okul tercihlerindeki en önemli nedendir. Özel okul velileri, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi ile ilgili bilgilendirilerek, çocuklarının gelişimini izlemek istemektedirler. Araştırma kapsamındaki velilerin genel olarak eğitim düzeyleri yüksektir. Ankete katılan annelerin % 56,1 'i üniversite, % 22,6'sı yüksek lisans ya da doktora mezunu olup, babaların ise % 56,8'i üniversite, % 29,7'si yüksek lisans ya da doktora mezunudur. Velilerin büyük çoğunluğu çalışmakta ve buna paralel olarak bu velilerin gelir düzeyleri yüksektir (%73,3'nün aylık ortalama geliri 2 milyar ve üstünde). Bunun yanında aileler çocuklarının eğitimi için okula ödedikleri ücretin aile bütçelerini etkilediğini belirtmişlerdir. Özel okul tercihinde karan kimin verdiği ise sırası ile; anne - baba birlikte, anne - baba ve çocuk birlikte, sadece anne ve sadece baba olarak tespit edilmiştir. Ailelerin özel okula kayıt yaptırmadan önce kullandıkları bilgi kaynaklarında ilk sırayı çevre (komşu, arkadaş... vb.) almaktadır. Ailelerin özel okullarda okuyan çocuk sayıları sırası ile bir çocuk, iki çocuk ve üç çocuk olarak tespit edilmiştir. Dört ve üzeri çocuğunu özel okulda okutan veli yoktur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This research is done in order to find out private primary school parent's reasons for choosing private primary schools and their expectations from these schools in Ankara's Çankaya region. The scope of this study consists of the first graders' parents, whose children are the students of private primary school connected to the Ministry of National Education. The survery conducted to collect the datas for the research includes two parts and 16 questions. In the first part questions are aimed at the identification of parents and in the second part there are questions in order to identify the reasons and expectations of the parents for choosing the private primary school and their taxonomy of importance. According to the this imagery scan method results; the most important aim of the parents who prefer the private schools and have high education level within a high level of income is to educate their children so as to stand on their own feet in security by the help of the well - educated teachers. By the help of a well - qualified counciling service which is provided on the most important step of education - teaching process; primary school children can be helped to find the most proper jobs for themselves and be so succesful at them. The educational system based on memorization and exams prepares individuals for the next educational institution. In fact in the Basic National Education Law aim is to prepeare the individual both for the next educational instutituon and life itself. The parents who prefer the private primary school want their children to be prepared for their next educational instution and life at the same time. In addition to these: since it's getting more difficult to learn a foreign languageIV in older years, it's important to provide the foreign language education at primary school levels. It is possible to summarize the results of the research like this; Private school high qulified and well - educated teachers is the main reason for the parents prefences for private schools. Private school parents want to be informed about their children's physical and cognitive development and to follow their process. The parents in this reseach are mostly well - educated individuals 56% of the mothers who contributed to the survey has bachelors degree 22,6% of them master or doctorate, and the 56,1% of father's have a bachelor degree, 29,7% master or doctorate degrees of education. Most of the parents are working and in accorolance with this their income level is high (73,3% of the parents income is 2 billion and more). However, parents claimed that the money which they pay for their children's education damages their budget. The order of who makes definitions about the choice of private schools is a follows; mother - father together, mother - father and child together and only mother or only father. Among the sources of information parents use before registering to private schools, the first is their environment (neighbors, friends... etc). The number of children attending to private schools is by order, one child, two children and three children. There are no parents who have four or over four children attending to private schools.