Okul öncesi eğitimde kaynaştırma eğitimi uygulamalarının değerlendirilmesi
An evaluation about early childhood inclusive education
  1. Tez No: 159147
  2. Yazar: CANAN YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİHAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Bu araştırma okul öncesi eğitimde kaynaştırma uygulamalarının genel olarak incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Ankara il merkezinde bulunan ve 2003-2004 öğretim yılında kaynaştırma eğitimi uygulaması yapan M.E.B.'na bağlı eğitim kurumlarında görev alan 45 okul öncesi eğitim öğretmeni oluşturmuştur. Evrendeki kaynaştırma eğitimi yapılan okul öncesi eğitim kurumu sayısı sınırlı olduğu için tümü örnekleme dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin kaynaştırma eğitimine ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla, araştırmacı tarafından geliştirilen bilgi formu,“Öğretmenlerin Kaynaştırma Becerilerine Sahip Olma ve Gerçekleştirme Durumlarını Belirleme Formu”ve“Kaynaştırmaya İlişkin Tutumlar Ölçeği”kullanılmıştır. Öğretmenlerin okul öncesi eğitim etkinliklerini genel olarak kaynaştırma eğitimi uygulamalarında etkili şekilde kullanma konusunda kendilerini kısmen yeterli hissettikleri ve bu etkinlikleri kısmen gerçekleştirdiklerini ifade ettikleri araştırmadan elde edilen bulgular arasındadır. Ayrıca, öğretmenler kendilerim etkinlikler esnasında özel gereksinimli çocuklara rehberlik etme konusunda yeterli, kaynaştırma sınıflarında eğitim ortamı ve materyal düzenleme konusunda ise yetersiz olarak görmektedirler. Öğretmenlerin kendilerini fen ve doğa etkinliklerinde yeterli görürken; matematik etkinliklerinde yetersiz olarak görmeleri araştırmanın önemli bulgularındandır. Bu bulgular doğrultusunda kaynaştırma eğitiminin en önemli unsuru olan öğretmenlerin kaynaştırmaya ve özel gereksinimli çocuklara ilişkin tutum ve yeterliliklerinin arttırılması için bilgi vermeyi ve tutum değiştirmeyi amaçlayan hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim programlarına ağırlık verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The current research has been done to study the early childhood inclusive education in the pre-school education in general. The sampling of this study are 45 pre-school teachers who thought in the educational institutions, belonging to the Ministery of National Education, in which early childhood inclusive education applications were carried on throughout 2003- 2004 education year in Ankara. Since the number of the pre-school educational institutions in which early childhood inclusive education are carried on were limited in the region on which the study is carried on, all of them were included in the sampling. In order to determine the opinions of the teaachers who participated in this research on the early childhood inclusive education, the Inquary Form prepared by the researcher,“The Determination Form of The Assessment and Applications&Realization of The inclusive education competencies of The Teachers”and“The Scale For Teachers Attitude Towards inclusive education in early years ”were used. Among the findings of this study are that, in general, the teachers involved in the questionnaire think that they partially utilize early childhood inclusive classroom activities and consider themselves as qualified enogh on the subject. It has also been found out that, while most of the teachers, took part in this study, consider themselves adequate in the guidance of the pupils throughout the educational activities, they consider themselves inadequate in the eduucational environments and material disposition in the inclusive classes.Ill Some of the other important findings of the study axe that, while most of the teachers consider themselves qualified enough in activities on nature and sciece, they saw themselves not qualified enough in mathematical activities. Considering the findings of this study, it is suggested that in order to change the teachers' attitude against to the children with special needs and in order to enhance teacher's adequacy against to the inclusion process the quality and the quantity of the“on-job-training”programs should be increased.