6 yaş grubu çocukların yaratıcılıklarına drama ve rahatlama çalışmalarının etkisi
The aim this research is to examine the effects of drama and relaxation studies on creativeness of six year old pupilis or children
- Tez No: 159156
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Bu araştırma, 6 yaş grubu çocukların yaratıcılıklarına drama ve rahatlama çalışmalarının etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmanın örneklemini, Altındağ ilçesinde bulunan, Battalgazi İlköğretim okulunda hiç rahatlama ve drama çalışması almamış 6 yaş anasınıfı öğrencileri ( sabahçı ve öğlenci grup) ile aynı ilçeye bağlı Abdullah Tokur İlköğretim Okulunda bulunan hiç drama ve rahatlama çalışması almamış 6 yaş anasınıfı çocukları (Öğlenci grup) oluşturmaktadır. Battalgazi İlköğretim Okulundaki 20 anasınıfı çocuğu 1. deney grubunu, diğer gruptaki 20 anasınıfı çocuğu 2. deney grubunu, Abdullah Tokur İlköğretim Okulundaki 20 anasınıfı çocuğu da kontrol grubunu oluşturmuştur. Araştırmaya toplam 60 çocuk katılmıştır. 1. deney grubuna haftada iki kere, 2 deney grubuna haftada bir kere olmak üzere 12 hafta rahatlama ve drama çalışması uygulanmıştır. Araştırmada çocuk ve ailesi hakkındaki bilgileri elde edebilmek için“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların yaratıcılıklarını belirlemek amacıyla ise“Torrance Yaratıcı Düşünce Testi (T.Y.D.T) Sözel Formun Şekilsel kısmının A ve B formları”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistik değerlendirmesinde non parametrik testlerden olan Mann Whitney-U Testi, non parametrik Wilcoxon Signed Rank Testi (İşaretlenmiş Mertebeler Testi), Kruskal Wallis-H testi uygulanmıştır. Yapılan istatistik değerlendirmeler sonucunda; deney 1 ve kontrol grubu ön test puanlan arasında sözel akıcılık (p.01) alt boyutlarında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Torrance Yaratıcı Düşünce Testi alt boyutlarında deney 2 ve kontrol grubu ön test puanlan arasında, istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Deney 1 ve deney 2 grubu ön test puanlan arasında, sözel akıcılık alt boyutu puanları arasında istatistiksel açıdan p.05). Deney 2 grubunun Torrance Yaratıcı Düşünce Testi alt boyutlarının ön test- son test puanlan arasında sözel akıcılık, sözel orijinallik, şekilsel sınırları uzatma ve geçme alt boyutu için istatistiksel olarak p.05). Kontrol grubunun Torrance Yaratıcı Düşünce Testi alt boyutlarının ön test-son test puanlan arasında, sözel akıcılık, sözel orijinallik, şekilsel zenginleştirme(p.05).
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The aim of this research is to examine the effects of drama and relaxation studies on creativeness of six-year-old pupils or children. The sample of this research consists of 6-year-old kindergarten children from Battalgazi Primary School (children who attend the morning session of a school and chilren who attend the afternoon session of school) and Abdullah Tokur Primary School (children who attend afternoon session of school) lin Altındağ, Ankara. Some of these kindergarten students took drama and relaxation courses, some of them not. 20 kindergarten children from Battalgazi Primary School formed first experimental group, 20 kindergarten children who did not take drama and relaxation courses from same school formed second experimental group and 20 kindergarten children from Abdullah Tokur Primary School formed control group of this research. The research is done with 60 kindergarten children who took or not drama and relaxation courses. During research, drama and relaxation courses are given twice a week for students in first experimental group and once a week for children in second experimental group. Thus, drama and relaxation courses are given totally 12 hours. In this research, to collect information about children and their families“Personal Information Form”, and to identify creativeness of children, two verbal and figural subscale forms (A & B) of“Torrance Creative Thinking Test”were administered. The data were analyzed by“Mann Whitney-U Test”,“Wilcoxon Signed Rank Test”and“Kruskal Wallis-H Test”. As a result of this research, it was found that there is significant difference between pretest results of first experimental group and pretest results of control group in verbal fluency subscale (p.01). It was also found that there is no statistically significant difference between pretest results of II. experimental group and pretest result of control group (p .05). Between Torrance subscales' (verbal fluency, verbal originality, figural borders) pretest and posttest results of II. experimental group, the statistically significant differences were found on the side of posttest (p .05).