T.C. TBMM Milli Eğitim, kültür, gençlik ve spor komisyonuna gönderilen kanun tasarısı, teklifi ve kanun hükmünde kararnamelerinin değerlendirilmesi
Researching of draft bill and proposal law and decrees having the force of law which are senred to the Turkish grand national assembly and national education culture youth and sport committee
  1. Tez No: 159157
  2. Yazar: HAKAN BİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYYİP DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
11 ÖZET Bu araştırmanın amacı, T.C. Türkiye Büyük Millet Meclisi ve Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonuna gönderilen, eğitim sistemiyle ilgili kanun taşanları, kanun teklifleri ve kanun hükmünde kararnameleri incelemektir. Bu kanun metinleri bilimsel ve akademik bir yöntemle incelenerek, elde edilen verilerin bir sistem içerisinde değerlendirilmesi yapılmıştır. Araştırma 1983 - 2003 yıllan arasında yer alan 17., 18., 19, 20. ve 21. Yasama Dönemlerinde, T.C. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki komisyonlardan biri olan Millî Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonuna gönderilen, hükümetler tarafından hazırlanan kanun tasarıları ile kanun hükmünde kararnameler ve milletvekilleri tarafından hazırlanan kanun teklifleri ile sınırlı tutulmuştur. Hazırlanan bu kanun metinleri, tarihi yöntem kullanılarak incelenmiştir. İncelenen bu beş yasama döneminde toplam 1051 adet kanun metni hazırlanmış olup, bunlardan sadece 237 adedi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilerek kanunlaşmıştır. Ayrıca bu araştırmayla, kanunlaşan kanun metinlerinin; hangi amaca ve ihtiyaca yönelik olarak hazırlandığı, içeriği itibariyle hangi konulara ait, hükümler veya düzenlemelere yer verildiği ve bütün bunların yasama dönemleri itibariyle nasıl bir dağılım gösterdiği, hususunda bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The aim of this research is to examine draft bill of law, proposal of law and decrees having the force of law, which are related with education system and submitted to The Turkish Grand National Assembly and National Education Culture Youth and Sport Committee. The text of law was examined with a scientific and academically methods and obtained datas were evaluated in a system. In the Research draft bill of law, decrees having the force of law drafted by government and proposal of law drafted by members of parliament which are sent to Education Committee, one of the The Turkish Grand Nationality Assembly Committee, in 17., 18., 19, 20. ve 21. Legislation Period between 1983 - 2003 years. The texts of law were examined by using historical method. In these five legislation periods 1051 texts of law were drafted and 237 of them were adopted by The Turkish Grand National Assembly and became law. Also in the research, texts of law, adopted ones, were examined to find theirs drafted and adopted aims and to find out which needs were responsed. Their content about which arrangement and provisions include and their statical distribution in legislation period also were examined. All Results about these information were given in this research.