Islahevlerindeki çocukların topluma kazandırılmasında seramik eğitiminin etkileri
Effects of ceramics education on socialiting the children in reformatories
  1. Tez No: 159158
  2. Yazar: MUHAMMET ILGIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OLCAY BORATAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Çağdaş ve uygar bir yaşamın gelişmesindeki en önemli olgu eğitimdir. Ulusların gelişmişlik düzeyi yetiştirdikleri bireylerdir. Eğitim aileden başlayarak okul ve çevre ilişkisi içerisinde şekillenmeye ve bireyin kişiliğini oluşturmaya başlar. Çocuklar çevrelerinde gelişmekte olan olayları izleyerek kendilerine davranış modelleri oluştururlar. Sanat eğitimi, çocukların kişiliklerinin olumlu yönde gelişmesini, mutlu olmalarını, başkalarıyla barışık yaşamasını sağlar. Sanat bir ifade şeklidir. Çocuk kelimelerle anlatamadığı iç dünyasının zenginliğini; hüznünü, mutluluğunu, sanat sayesinde ifade eder. Her çocuk masum olarak doğar, büyüklerin ellerinde şekillenir. İlk eğitimi aileden alan çocuğun, Almış olduğu bu eğitim sağlıklı, bilinçli ve sevgi dolu ise ilerde yaşamla uyumlu bir yetişkin, bunların tam aksi olduğunda ise, kural tanımayan uyumsuz, antisosyal bir kişi olur ve suça yönelir. Suç“insanın kendi çıkarları için başkalarına isteyerek zarar vermesidir”(Adler) şeklinde tanımlanır. Çocuklar suçlu doğmaz, ancak suça itilirler. Buna etken olan aile, okul,çevre şartlandır. Suç işlemeleri halinde ise topluma kazandırılmak için yeniden eğitilmek üzere ıslahevlerine yerleştirilirler. Islah evinde çocukların meslek eğitiminden hariç, sanat eğitimiyle kendi dünyalarının ifade edilmesine olanak tanınır. Sanat eğitimi içinde yer alan Seramik eğitimi; hem psikomotor davranışları geliştirirken hem de çocuğun psikolojik olarak rahatlamasına olanak sağlar. Birey aldığı sanat eğitimiyle, düşünce, duygu ve becerilerini geliştirir.înce ayrıntıları görebilen duyarlı üretken, kendine güvenen bir yapı oluşturur. Kişilik; birey diğer bireylerden ayıran belirleyici bir özelliktir. Eğitim ve sanat eğitimi; kişiliğin olumlu olarak oluşmasını sağlar. Freud'a göre kişilik; id, ego, süper ego olmak üzere üç11 bölümden oluşur. Kişinin ruhsal dengesini sağlıklı bir biçimde devam ettirebilmesi için bu üç öğe denge içerisinde olmalıdır. Dengeyi sağlayan öğe ise egodur. Bireyler içsel çatışmalara çözüm bulabilmek ve gerilimden kurtulabilmek için çeşitli savunma mekanizmaları geliştirmişleridir. Bu yöntemler; bastırma, yadsıma, yüceltme, özdeşim kurma, kaçma, düş kurma, saplanma, dengeleme, yer değiştirme ve mantığa bürünmedir. Savunma mekanizmaları çok kullanıldığı zaman psikolojik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Doğumdan itibaren öğrenmeye başlayan birey; çeşitli büyüme evrelerinde sorunlar yaşar. Özellikle ergenlik çağında yaşanılan sorunların çözümü, öncelikle aileden başlayarak okul-çevre ilişkisinde şekillenir. Bu dönemlerde aile, toplum ile aralarında çıkan çelişkiler sevgi ve eğitim ile çözüm bulabilir. Bu tezde yazılı kaynaklar belgesel tarama yöntemiyle araştırılmıştır. Ayrıca Keçiören Islahevi seramik öğretmeniyle yapılan röportaj da yer almaktadır. Bu ıslahevindeki çocukların Zafer Çarşısı'nda sergilenen ürünlerinin fotoğraflanarak belgelenmesi ve teknik olarak değerlendirilmesi de bunmakdatır. Islahevi seramik öğretmeni Yusuf Yıldız ile yapılan röportajda çocukların topluma kazandırılma çabası içerisinde Seramik eğitiminin önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Education is the most important fact for modern life to develop. Development level of a nation is its own individuals raised. Education starts from family and shapes in school and surroundings forming personality. Children constitute behavior models for themselves by observing occurrences in their surroundings. Art education improves child personality in constructive way, and makes children happy and peaceful. Art is a self expression way. Child expresses richness of his/her own world, his/her sadness and happiness by means of art. All children are born innocent and shaped in the hands of matures. Children taking their first education in the family becomes a mature harmonious with life if their first education is healthy, conscious and full of love. When opposite happens, they become rebellious, inharmonious, and antisocial persons and tend to commit crime. Crime is described as“harming to other people intentionally”by Adler. Children are not born as criminals, but caused to commit crime. The reason is the family, school and environment conditions. If they commit a crime, they are put into reformatory to be reeducated and socialized. In reformatory, children are given opportunity to express themselves by art education, apart from trade education. Ceramics in art education improves psychomotor behaviors of the children and also provides the children to be relieved. Individuals improve their ideas, feelings and skills by the art education they take. They constitute a productive, self confident and sensitive structure that is able to see nuances. Personality is the most designating property that distinguishes a person from another. Education including art provides personality to improve positively. Regarding to Freud; personality consists of three parts as id, ego and super ego. For an individualIV to maintain his/her psychological balance as healthy, these three elements must be balanced. Individuals develop several defense mechanisms to find a solution to their inner conflicts and to get rid of stress. These methods have to be shaped as suppressing, denying, exalting, identifying, escaping, dreaming, sticking, balancing, replacing and reasoning. When defense mechanisms are used frequently, psychological problems may appear. Starting from the birth, individual encounters several problems during growing phases. Solutions of the problems in adolescence phase are shaped firstly in family than in school-environment relations. In this phase, contradictions between the individual and family/society can find solutions by love and education. In this thesis, written sources were studied by literature search. There is a feature report realized by asking questions to Ankara Keçiören Reformatory ceramics teacher during an exhibition in Zafer Carsisi. Additionally, photographs of the ceramic wares that children made, and technical evaluation of these wares are included in the thesis. In the feature report done with ceramics teacher Yusuf Yildiz, importance of the ceramic education in effort of socializing the children in reformatories was emphasized.