Hazır giyim işletme yöneticilerinin insan kaynakları yönetim süreci ile ilgili görüşlerinin incelenmesi
Analysis of the opinions of managers of ready wear binesses about human resources process
  1. Tez No: 159270
  2. Yazar: ASLI ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. YURDAGÜL MURATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bu araştırma; Ankara'daki orta ve büyük ölçekli hazır giyim işletmelerinde insan kaynaklan yönetimi uygulanmasında işletme yöneticilerinin görüşlerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Araştırmanın evrenini; Ankara'daki Odalar ve Borsalar Birliğine kayıtlı olan orta ve büyük ölçekli hazır giyim işletmeleri oluşturmaktadır. Örneklemi ise; evrenden seçilen ve evreni temsil 40 işletmenin personel müdürü, üretim müdürleri ve işletme sahipleri oluşturmaktadır. İşletmelerdeki insan kaynakları yönetim faaliyetlerinin incelenmesi ve yöneticilere uygulanan anket formu araştırmacı tarafından işletmelerin bulunduğu yerlere gidilerek uygulanmıştır. Uygulama sonucunda 40 işletme yöneticisinden toplanan veriler, SPSS paket programından yararlanılarak bilgisayar ortamına aktarılmış ve gerekli çözümlemeler yapılmıştır. Elde edilen bulgular; alt problemler doğrultusunda tablolar halinde gösterilmiş ve yorumları yapılmıştır. Araştırmada yöneticilerin görüşlerine göre; işletmelerde uygulanmakta olan personel yönetimi ve insan kaynakları yönetimi arasındaki fakların tam olarak bilinmediği, yöneticilerin insan kaynakları yönetimi hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları görülmüştür. Yeni bir yönetim anlayışı olan insan kaynakları yönetiminin, işletmelerin verimliliği ve yeni teknolojilere uyum sağlamaları açısından oldukça faydalı olduğu sonucuna varılmıştır. Ancak uygulamaların yeterince yapılmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This study sets out to examine the applications of human resources management in medium and large scale apparel establishments located in Ankara in terms of the opinions of the managers of the establishments. The population of the study is composed of medium and large scale apparel establishments registered to Union of Chambers and Commodity Exchanges located in Ankara. The sample of the study is made up of 40 personnel managers, production managers and owners of the establishments,who were chosen from the population and are able to represent the population. In order to gather data to examine the managerial operations of human resources in establishments, a data gathering medium was developed, a questionnaire form was administered to the managers by the researcher through visiting the establishments. As a result of the application, data gathered were analysed through SPSS package program. Subsequently,data were displayed in tables and interpreted. According to the findings, it was found out that the difference between personnel management, still employed in the establishments, and human resources management is not known to a full extent and that managers are not knowledgeable about human resources management. It was deduced that human resources management, which is a new approach towards management, is of considerable benefit in adapting to new technologies and job productivity.However, it was found out that efficient applications are inadequate.