Türkiye Cumhuriyeti inklâp tarihi ve Atatürkçülük dersinin sistem düşüncesi ve simülasyona dayalı öğretimi
System tought and simaltuon based instruction of the history of the Turkish Republic and Kemalism
- Tez No: 159274
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET -1 Bu çalışmada;Türkiye Cumhuriyeti İnkilapTarihi ve Atatürkçülük Dersinin Sistem Düşüncesi ve Simülasyona Dayalı Öğretimi" konusu özellikle yabancı kaynaklara dayanarak araştırılmıştır. Araştırmaya sistem kavramının ne olduğunun açıklanmasıyla başlanmıştır. Daha sonra sistem düşüncesinin Türkiye Cumhuriyeti inkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Dersine nasıl uygulanabileceği üzerinde durulmuştur. Bir dersin sistem düşüncesine uygun olarak anlatılabilmesi için dersin amaçlarına ve hedef davranışlarına uygun olarak geliştirilmiş bir modele ihtiyaç duyulmaktadır. Söz konusu modelin belirli bir zaman ve mekan içerisinde işletilmesi suretiyle, model içindeki etkileşimin gösterilmesinde simülasyon kullanılmaktadır. Bu açıdan simülasyon, gerçek bir sistemin çalışma ortamını dinamik olarak canlandıran vasıtalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir dersin sistem düşüncesine dayalı olarak anlatılmasında simülasyona duyulan ihtiyaç nedeniyle, çalışmanın bundan sonraki bölümlerinde özellikle simülasyon konusu incelenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda özellikle Amerika ve İngiltere vb. gelişmiş olan ülkelerde, tarih dersinin anlatılmasında simülasyonun bir öğretim tekniği olarak kullanıldığı tespit edilmiştir. Simülasyon metodunda, derste işlenecek olan konu sistem düşüncesi esas alınarak, konunun bütün yönlerini açıklayacak şekilde senaryo haline getirilir. Öğrenciye bu senaryoda tarihi olayın kahramanının rolü verilir. Daha sonra ele alman konu ile ilgili tarihte meydana gelmiş olaylarla ilgili birkaç değişik seçenek verilerek, öğrenciden rolünü üstlendiği kahraman adına karar vermesi istenir. Bundan sonraki aşamada ise öğrencinin verdiği kararların sonucu söylenir ve geçmişte söz konusu olay karşısında rolünü üstlendiği kahramanın hangi kararı verdiği belirtilir. Araştırmalar simülasyonların; öğrencilerin bilgiyi hafızalarında daha uzun süre tutmasını sağladığını ve konuya olan ilgisini artırdığını, kişisel bilinci ve iletişim kabiliyetlerini geliştirdiğini göstermektedir. Ayrıca konu ile ilgili çalışmalar yapan uzmanlar tarafından simülasyonlar sayesinde öğrencilerin; okuma, problem çözme, bilgi yorumlama, soyut düşünme, yaratıcılık, karar verme vb. yeteneklerinin geliştirilebildiği ve içerik bilgilerinin artırılabildiği belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study; the“System Thought and Simulation Based Instruction the History of the Turkish Republic and Kemalism”issue is studied, cularly under the light of foreign sources. The analysis starts with the explanation of“system”concept. Then, the study dwells on the implementation of system thought in the Revolution History of Turkish Republic and Atatürk' s Philosophy Course. For the instruction of a course conform the system thought, a suitable was model developed in accordance with the objectives and target behaviors needed. Simulations are used in the presentation to show the interaction in the model by way of operating them in at certain time and place. In this respect, simulation serves as an instrument in the virtual reproduction of operation principals of a real system. The following parts of the study are mainly devoted to the analysis of the simulation as it has an essential role in the instruction of a course based on the system thought. The research on the subject reveals that simulation used in an important instruction method in the history courses, particularly in the developed countries such as USA and UK. In the simulation method, the system thought based subject of the course is presented as a scenario in such a way that it explains all the dimensions of the subject. The role of the historical event's hero is given to the student. Then, as the hero of the events, the student is asked to decide what to do by choosing among several options related to the subject. In the following stage, the outcomes of his choice are told to the student as well as the option chosen by the real protagonist of the events. The scientific studies show that simulations enable the students to keep the information for a longer period of time, increase their interest in the subject, and improve their individual consciousness and communication capacity. In addition, specialists of the subject point out that, thanks to the simulations, students can improve their reading, problem solving, abstractive thinking, and decision-making abilities.