İlköğretim II.kademe sosyal bilgiler dersinde yenilenebilir (alternatif) enerji kaynaklarının öğretimine ilişkin bir ünite modeli önerisi
A unit model suggestion for teaching renewable (alternative) energy sources at middle school social students lesson
  1. Tez No: 159275
  2. Yazar: BÜLENT ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu araştırmada betimsel araştırma yöntemi kullanılmış ve araştırma; birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümler ve sonuç bölümünden oluşmaktadır. Ekler kısmında da yenilenebilir (alternatif) enerji kaynaklarına ilişkin çeşitli bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde sosyal bilimler ve sosyal bilgilere değinilmiş, sosyal bilgiler programlarında yenilenebilir (alternatif) enerjinin yeri ve sosyal bilgiler öğretiminde yenilenebilir enerji eğitiminin önemi anlatılmış, problem tanımlanmış, alt problemler ile araştırmanın önemi, kapsamı ve sınırlılıkları verilmiştir. İkinci bölümde araştırmanın yöntemi belirtilmiştir. Üçüncü bölümde enerji, enerji kaynaklan ve çeşitleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde de sosyal bilgiler müfredatına önerilmek üzere bir ünite modeli hazırlanmıştır. Araştırma, değişen dünyada gittikçe önemi artan yenilenebilir enerji konusuna sosyal bilgiler öğretimi temelinde Türkiye eğitim sistemine geleceğe yönelik bir öneri sunmak amacım taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, descriptive research method has been used and the study consists of; first, second and third sections and conclusion part. Some kind of information about renewable (alternative) energy sources has been mentioned in appendix part. Definitions of social sciences and social studies concepts were given in introduction part. Also in this part, situation of renewable (alternative) energy in social studies curriculums and importance of renewable (alternative) energy education in social studies teaching was related; problem has been defined; bottom problems, importance, scope and limited of this research has been given. In second section, method of this study has been completely defined. In third section, energy, energy sources and its derivatives have been explaned. In fourth section, it's been prepared a unity plan to suggest social studies curriculum. Offering a suggestion toward future of Turkish education system on social studies teaching about renewable energy area which owes increasing importance in the changing world is the purpose of this study.