Bağımsız denetimde kalite kontrolu ve Türkiye'deki uygulamalar
  1. Tez No: 159284
  2. Yazar: HÜSEYİN YURDAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
156 ÖZET Finansal piyasaların hızlı bir şekilde gelişmesine paralel olarak, bu piyasaların aktörleri olan karar vericilerin bilgiye olan ihtiyaçları ve bağlılıkları artmıştır. Piyasada verilen kararların daha çok finansal nitelikli bilgiler kapsamında verilmesi, bilgilerin tam, zamanında, doğru ve güvenilir bir şekilde, karar vericilere sunumunu gerektirmiştir. Finansal piyasalarda bilginin doğruluğu ve güvenilirliği, bilgiyi hazırlayan ve kullanıcıların çıkarlarının farklı olmasından dolayı, üçüncü bir taraf tarafından sağlanmasını gerektirmiştir. Bu tarafta bağımsız denetim kuruluşları olarak ortaya çıkmıştır. Bağımsız denetim kuruluşları, finansal bilgileri bağımsız denetim faaliyetlerini kapsayan bir süreçten geçirerek bu bilgilerin doğruluğu ve güvenilirliğine ilişkin makul derecede güvence verirler. Söz konusu güvence, bir dizi faaliyetler sonucu verildiğinden, güvencenin isabetliliği, bu faaliyetlerin belirli ilke ve kurallar kapsamında yani belirli bir kalitenin sağlanması ile mümkün olacaktır. Bağımsız denetim faaliyetinin kamu yararı içeren mesleki bir hizmet olması, bu hizmetten faydalananların beklentilerinin oluşmasını sağlamıştır. Beklentilerin karşılanması ise faaliyetlerin belirli bir kalite kontrol sistemi içerisinde gerçekleştirilmesi ile mümkündür. Bağımsız denetim faaliyetlerinde kalite kontrol sisteminin sağlanmasında dört sorumlu taraf bulunmaktadır. Bunlar: Bağımsız denetim kuruluşları, düzenleyici otoriteler, mesleki örgütler ve müşterilerdir. Düzenleyici otoriteler ve mesleki örgütler, mesleğe yönelik kaliteli standartlar oluşturup bu standartların uygulanmasını sağlayarak, bağımsız denetim kuruluşları faaliyetlerini bu standartlar kapsamında yaparak, müşteri şirketler ise kaliteli hizmeti sunacak bağımsız denetim kuruluşunu seçip, onlara uygun ortam hazırlayarak bağımsız denetim hizmetinin belirli bir kalitede sunulmasına katkıda bulunur.157 Türkiye uygulamalarına bakıldığında, bağımsız denetim mesleğinin geçmişinin çok eskilere gitmemesine karşın, bağımsız denetimde kalite kontrol sisteminin oluşturulmasına da yardımcı olacak düzenlemelerin daha çok yetkili otoriteler tarafından uluslararası düzenleme ve gelişmelere paralel olarak genel ilke esasları kapsayacak şekilde hazırlandığı görülmektedir. Bağımsız denetim hizmetinin kamu yararı içeren bir hizmet olması ve etkin bir şekilde gerçekleştirilmemesi durumunda piyasalara etkisinin büyük olması nedeniyle belirli standart ve prosedürler kapsamında yerine getirilmesi büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızda da bağımsız denetimde kalitenin nasıl sağlanacağı hususu dikkate alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde bağımsız denetim ve Türkiye mevzuatı, ikinci bölümünde bağımsız denetimde kalite kontrolün ne olduğu ve sorumlu tarafların kimler olduğu, üçüncü bölümde kalite kontrole ilişkin uluslararası uygulamalar ve düzenlemeler ve son bölümünde kalite kontrole ilişkin Türkiye uygulamalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
158 ABSTRACT As financial markets have been developed speedily, the need and reliance on financial information of decision makers in financial markets have been enormously increased. It is also required that decisions are made by using the information which is completely, timely, truly and reliably presented, because all decisions are depended on presented financial information. Interests of preparers and users of financial information are different, therefore, there is required a mechanism which provides the truth and reliance of financial information in financial markets. This mechanism has realized as an independent audit. Independent audit firms pass financial information through the auditing process, and then give the reasonably high level of assurance that the financial information subject to audit is free of material misstatement. As this assurance is given as a result of series of process, the appropriateness of this assurance depends on the principles and rules in according which the auditing are conducted. Hence, the quality of audit is provided by the framework of these principles and rules. The conduct of audit extensively includes public interest; therefore, related parties who use the outcome of audit form particular expectations toward the audit services. The fulfillment of these expectations is possible by realizing the conduct of audit with regard to specified quality control system. There are four sides which enforce the quality control system in audit. These are audit firms, regulatory authorities, professional bodies and clients. Audit firms by performing their activities in accordance with the audit standards, and regulatory authorities and professional bodies by setting qualified standards for profession and enforcing them contribute the audit practice to be conducted in a specific qualified manner and clients by selecting qualified auditors and providing suitable conditions.159 When looked at the practice of Turkey, although the past of audit are not gone to the very late, it is seen that the regulatory framework which is related with setting of quality control system are formed by regulatory authorities parallel with the international arrangement and development. The public interest and effect on financial markets of independent audit are required that the conduct of audit is performed in accordance with specific auditing standards and procedures. In this master thesis, the fulfillment of quality in audit is emphasized. In the first section, concept of independent audit and Turkey's regulatory framework are explained, in the second section, it is stressed on what is the quality control in independent audit, who are the responsible sides for quality in independent audit, in the third section, International Auditing Standards on quality control is explained, and in the last section, it is discussed the quality control practices in Turkey.