İzmir ili satsuma mandarin yetiştirilen alanlarda turunçgil nematodu [Tylenchulus semipenetrans (Cobb, 1913) (Tylenchida:Tylenchulidae)]'nun yayılışı ve yoğunluklarının saptanması
The determination of distribution and population densities of citrus nematode [Tylenchulus semipenetrans (Cobb, 1913) (Tylenchida:Tylenchulidae)] in satsuma mandarin growing areas of Izmir province
  1. Tez No: 371940
  2. Yazar: ERDEM EMRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP KAŞKAVALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı İzmir ili satsuma mandarini yetiştirilen alanlarda bulunan turunçgil nematodunun (Tylenchulus semipenetrans) (Cobb, 1913) yayılışı, bulaşıklık oranları ve popülasyon yoğunluklarının saptanmasıdır. Araştırmanın materyalini İzmir ilinde satsuma mandarini yetiştirilen ilçelerden alınan toprak örnekleri, bitki materyalleri ve nematodlar oluşturmuştur. İzmir ilinde 10 ilçedeki 178 satsuma mandarini alanından alınan toprak ve kök örnekleri analiz edilmiştir. Turunçgil nematodu ile bulaşıklığın İzmir iline bağlı ilçelerden Selçuk'ta % 97,30; Menderes'te % 94,83; Seferihisar'da % 75,47; Karaburun'da % 75,00; Urla'da % 50,00 bunların dışında kalan diğer 5 ilçede ise % 100,00 olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlara göre survey alanının % 89,33'ünün bulaşık olduğu tespit edilmiştir. Turunçgil nematodunun 2. larva dönemi ve erkek bireylerinin 100 g topraktaki popülasyon yoğunlukları Balçova'da 543,3; Güzelbahçe'de 880; Narlıdere'de 245,7; Karaburun'da 120; Menderes'te 706,9; Menemen'de 406,7; Seferihisar'da 247,5; Selçuk'ta 1435,7; Torbalı'da 740 ve Urla'da 290 birey olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was the determination of the prevalence, infestation ratio and population densities of citrus nematodes (Tylenchulus semipenetrans) (Cobb, 1913) found in growing areas of satsuma mandarin in Izmir province. The main material of this study constitute soil samples, plant materials and nematodes collected from sampled areas. 178 soil samples and plant roots collected from growing areas of satsuma mandarin in different districts of Izmir province were analyzed. The infestation ratio of citrus nematode in the satsuma mandarin growing areas were detected as 97,30 %; 94,83 %; 75,47 %; 75,00 % and 50,00 % in Selçuk, Menderes, Seferihisar, Karaburun and Urla, respectively; 100,00 % in other five districts. According to these results, 89,33 % of the total survey area was found as infestation. The population densities of J2 stage and male of citrus nematode individuals in 100 g soil was determined 543,3; 880; 245,7; 120; 706,9; 406,7; 247,5; 1435,7; 740 and 290 in Balçova, Güzelbahçe, Narlıdere, Karaburun, Menderes, Menemen, Seferihisar, Selçuk, Torbalı, Urla respectively.