Ankara'daki liselerde biyoloji derslerinde uygulanan öğretim yöntemlerinin değerlendirilmesi
Valuation of teaching methods in biology lessons at high schools in Ankara
  1. Tez No: 159333
  2. Yazar: TUĞBA MARAŞ SEYFELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA YEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Araştırmada, liselerde yürütülen biyoloji derslerinde, öğretmenlerin hangi Öğretim yöntemlerini kullandıklarının, yöntemlerden hangilerini öncelikle tercih ettiklerinin ve kullanma nedenlerinin analizi yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Ankara ili sınırları içerisinde bulunan 8 merkez ilçedeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı liselerde biyoloji dersini yürüten 100 öğretmen oluşturmuştur. Biyoloji dersinde hangi öğretim yöntemlerinin kullanıldığının tespiti için araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde ise tek yönlü varyans analizi ve“t”testi kullanılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgulara göre: Liselerde biyoloji dersini yürüten öğretmenlerden 1-4 yıl arası kıdeme sahip olan hiçbir öğretmen bulunmamaktadır. Ayrıca öğretmenlerin, %52'sini eğitim fakültesinden mezun olanlar, %66'sını da biyoloji öğretimi ile ilgili herhangi bir kursa katılmayanlar oluşturmaktadır. Biyoloji dersini yürüten öğretmenler büyük oranda anlatım ve soru-cevap yöntemini kullanmaktadır. Bu oran öğretmenlerin kıdemleri ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Öğretmenlerin deney ve gösteri gibi yöntemleri az tercih etmelerinin nedeni ise okullardaki laboratuarlarda araç- gereçlerin yetersiz olmasıdır. Dersin işlenişi sırasında öğretmenler tarafından en çok görsel araç-gereçler kullanılmaktadır. Anahtar Kelimeler : Biyoloji Eğitimi, Öğretim Yöntemleri
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this thesis, which teaching methods are used by Biology teachers and which teaching methods are firstly preferred by them and their reasons are analyzed at Biology Lessons at the high schools. The sample of this research consists of 100 Biology teachers who are charged at high schools. These high schools, which are dependent on National Education Ministry, are in 8 central districts in Ankara city. Public survey developed by researcher was used to determine which teaching methods are used at Biology Lessons. Variance analysis and“t”test were used for evaluation of the results which were obtained in this research. According to the results from this research, there is no any biology teachers who has been working for less than 4 years at high schools. In addition to that, 52 % of teachers are graduated from the Faculty of Education and 66 % of the teachers has not taken any courses on biology teaching. Biology teachers mostly use explanation and ask-and-answer techniques. This ratio of using these techniques increases directly in accordance with the teacher seniority. Because of not having enough instruments in the laboratories of the schools, teachers prefer experiment and demonstration techniques less. Keywords : Biology Education, Teaching Methods