Sakız enginar çeşidinde (cynara scolymus L. cv. sakız) görülen tek yönlü değişimin fizyolojik nedenleri üzerinde bir araştırma
A Research the factors affecting one way physiological changes in sakız artichoke cultivar (cynara scolymus L. cv. sakız)
  1. Tez No: 85708
  2. Yazar: ŞEREFNUR ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENİAN ESER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
V ÖZET SAKIZ ENGİNAR ÇEŞİDİNDE (Cynara scolymus L. ev.“Sakız”) GÖRÜLEN TEK YÖNLÜ DEĞİŞİMİN FİZYOLOJİK NEDENLERİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA ÖZEN, Şerefnur Doktora Tezi, Bahçe Bitkileri Bölümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Benian ESER Mart, 1999, 173 sayfa 1994-1997 yılları arasında yürütülen bu çalışmada, Sakız enginar çeşidinde görülen varyasyonda etkili olduğu düşünülen GAs'ün etkilerinin test edilmesi amaçlanmıştır. Tarla ve Laboratuvar koşullarında GA3 uygulanmış ve uygulanmamış bitkilerden elde edilen sonuçların karşılaştırılmasında, bitkilerde yaprak formu, verim değerleri yanında, stoma sayısı ve büyüklükleri, kloroplast sayısı, fenolik madde içerikleri, kromozom sayıları parametreleri kullanılmıştır. Toprak altı gövde üzerindeki tomurcukların pozisyonlarının oluşan dip sürgünü tipine etkili olup olmadığı da ayrıca incelenmiştir. Kromozom sayıları dışında tüm parametreler, GAs'ün bu varyasyonu kontrolde etkili olabileceğini göstermiştir. Diğer taraftan bitkilerin ploidy düzeylerinin farklı olduğu belirlenmiştir. Ancak GA3 ile kromozom sayılan arasında bir ilişki kurulamamıştır. Enginarda diploid kromozom sayısı 2n=14 olarak belirlenmiştir. Tomurcuk pozisyonunun etkili olduğu ve alt zondan gelen dip sürgünlerinin çoğunlukla Sakız tipinde olduğu da belirlenen bir diğer sonuçtur. Anahtar Sözcükler : Enginar, Varyasyon, Fenolik bileşikler, Ploidy düzeyi, Gibberellik asit.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT A RESEARCH ON THE FACTORS AFFECTING ONE WAY PHYSIOLOGICAL CHANGES IN SAKIZ ARTICHOKE CULTIVAR (Cynara scolymus L. cv.“ Sakız”) ÖZEN, Şerefnur PhD Thesis,Department of Horticultural Science Supervisor : Prof. Dr. Benian ESER March, 1999, 173 pages. In this research realized between the year 1994-1997, it was aimed to test the effect of GA3 which was prebably effective on the variation of“Sakız”globe artichoke variety. Leaf forms, yield, size and number of stomato, number of chlorop lasts in the guard cell of stoma, number of chromosomes (2n), kind and amount of phenolic substances were used as parameters when comparing the results obtained from GA3 treated and non treated plants in vivo and in vitro mediums. It was also tested whether bud positions on the underground stem of plants was effective to the type of offshoots. It was found that all the parameters except number of chromosomes showed us that GA3 could be effective to control the variation. On the other hand, it was assessed significant difference between the ploidy levels of plants. But any, we could not tested whether there was any relation between the GA3 and ploidy level or not. Number of chromosomes found as 2n=14. It was also found that bud positions was effective and off shoots originated from the buds localized on the lower part of underground stem were mostly“Sakız”type. Key Words : Artichoke, Variation, Phenolics compounds, Ploidy level, Gibberellic acid.