16. yüzyılda Osmanlı Devleti'nde ötekine bakış (Kitabî kaynaklara göre)
  1. Tez No: 159363
  2. Yazar: FEYZULLAH YİĞİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Osmanlı Devleti, tebasını millet sistemine göre yönetmiştir. Bu sistemi kabullenen unsurlar devlet içinde üst noktalara kadar gelmiştir. Yani Osmanlı, devleti idare ederken sistemle sorun yaşamayan hiçkimse ve hiçbir unsuru dışlamamıştır. Tezin zaman sırını oluşturan on altıncı yüzyılda öteki tanımının içine giren gayr-i müslimler, devlete sorun çrkartmadıkları müddetçe her alanda hür yaşamalarına müsaade edilmiştir. Osmanlı Devleti'nin kendisine rakip ve düşman olarak gördükleri sadece devlet ideolojisine muhalefet edenlerdir. Yani merkez-kenar ilişkisi içinde kenarda kalanlardır. Devlet, bu kenarda olanları kendisi kenara itmemiş; bu unsurların kendileri resmî ideolojiyle uyuşamadıkları için kenarda kalmışlardır. On altıncı yüzyılda ötekileri iki ana başlık altında incelemek mümkündür. Bunlardan birincisi gayr-i müslim unsurlardır. Osmanlı Devleti, kendisine benzemeyen bu unsurlara, devlet sistemine sorunun olmadıkları müddetçe, müdahale etmemiştir. Hatta İslâm'ı temel değer alan Osmanlı, İslâm hukuku müsaade etmediği halde, gayr-i müslimlere ibadethaneler dahi açmıştır. Bu yüzyılda öteki olarak kabul edilen ikinci unsur ise Kızılbaş ve Bektaşîlerdir. Devletin kuruluş aşamasında büyük hizmetleri olan bu unsurlar değişik sebeplerden dolayı Osmanlı'ya sorun yaşatmışlardır. Merkez-kenar ilişkisinde bu yüzyılda kenarda kalmışlardır. Devlet ve millet bütünlüğüne hatta ideolojisi gereği dünya bütünlüğüne çok önem veren Osmanlı Devleti, yukarıdaki her iki unsuru da kenarda görmek istememiştir. Kızılbaşlarla mücadelenin kökenini, devletin bütünlüğünü korumak anlayışı oluşturmuştur. Osmanlı Devleti'nin ötekine karşı tek bir tutumu yoktur. Padişahlara göre, dönemin politik gelişimine göre, öteki adıyla tezde anlatılan unsurların 166devlet içindeki hareketlerine göre vs. devletin tavrı değişmiştir. Bu cümleden olarak, bir padişahın tutumuna bakıp Osmanlı'nın ötekine bakışı hakkında kanaatte bulunmak tarih metodolojisi açısından çeşitli hatalara sebep olacaktır. Osmanlı'nın ötekine karşı bakışı, dünya görüşü gereği, adalet ve hoşgörü çerçevesinde olmuştur. Devlet, kendisinden farklı olanlarla değil; bu sistemi bozmak isteyenlerle mücadele etmiştir. 167
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Ottoman Empire directed their citizens as a national system. The components accepted this system reached high ranks in the state. In other words, Ottoman Empire did not cast out anyone or anything that had no problem with the system when they conducted the government. Non- Muslims entered our other definition were allowed to live freely in every areas in 16th century which form the time secret of this thesis. Only the opponents to the governmental ideology that Ottoman Empire considered them as a rival and enemy. In other words, those ignored in the relation between those who had words and others sidelined in the administration. The government did not ignore those Itself and they were destined to be sidelined because of their opposition. In the 16th century it is possible to examine the others in two main topics. First of them is non-Muslims. The Ottoman Empire did not interfere with these components.which did not resemble itself, as long as they turned out to be a problem. Moreover, The Ottomans considered Islam as a basic value, opened some places of worship although Islamic law did not allow them to do so. In this century, the second items were Kızılbaş and Bektashis who were defined as others. These components who had been in the great service of the foundation of the government, caused several problems for the Ottoman Empire due to various reasons. Within the administration based on a system in which there were people involved in the system and those sidelined, Kızılbaş and Bektashis were ignored in this century. Ottoman Empire who gave importance to the integrity of the nation and goverment and further integrity of the world due to their ideology, did not want to see these 2 items on the remain out of the system. 168The idea to defend the integrity of the government formed the origin of the struggle with Kızılbaş. Ottoman Empire did not have onlyone manner of conduct towards the other. The manner of the government was changed in line with the views of the Sultans, the political development in the period of time and the behaviour of the components, we defined as the other in the state and etc. It would be wrong to voice opinions about the Ottomans' evaluation of the others, taking only one Sultan's attitude into account. The manner of the Ottomans towards the other had been just and tolerant. Government did not struggle with those, who differed from them, but the others who wanted to damage the system. 169