16. yüzyılda Osmanlı Devleti'nde meydana gelen muhalif nitelikli hareketlerin Osmanlı tarih yazarları ve eserlerine yansıması
The reflections of opposing movements on Ottoman history writers and their works occured 16th century in Anatolia,
- Tez No: 218522
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
XVI. yüzyıl, Osmanlı tarihçiliğinin temel ve örnek eserlerinin yazıldığı bir zaman dilimidir. Bu dönemde eser veren yazarlar, eserlerini ya bizzat padişahın emriyle ya da beğenilme arzusuyla kaleme almışlardır.Bu dönemin büyük kronik yazarları İdris-i Bidlisî, Kemal Paşazade, Şükrî, Hadidî, Lütfi Paşa, Celalzade Mustafa Efendi, Hoca Sadettin Efendi, Gelibolulu Mustafa Âlî, Selanikî Mustafa Efendi ve Peçevî İbrahim Efendi'dir.Anadolu'da birbiriyle bağlantılı birçok isyan XVI. yüzyılda meydana gelmiştir. Bunlar; Şah Kulu, Celal, Süklün Koca ve Baba Zünnun, Kalender, Kara Yazıcı isyanlarıdır. Bu isyanlar devlet için ciddi tehditler oluşturmuştur.Osmanlı tarihçileri bu isyanları belli bir perspektifte bize sunmaktadır. Çoğu zaman bu perspektif, eseri ısmarlayanların görmek istediği ile sınırlandırılmıştır. Çalışmamız, çağdaş analiz ve yorumları da göz önünde tutarak XVI. yüzyılda Anadolu'da meydana gelen muhalif nitelikli hareketlerin Osmanlı tarih yazarları ve eserlerine yansımalarını inceleme gayretindedir.Anahtar Sözcükler1- Anadolu2- XVI. yüzyıl3- Muhalif Hareketler4- Osmanlı tarih yazarları5- Osmanlı kronikleri
Özet (Çeviri)
16th century is a period when the basic and sample works of Ottoman history were written the writers of this century produced their works either by the order of sultan or by the wish of being admired.The great chronic writers of this period was İdris-i Bidlisî, Kemal Paşazade, Şükrî, Hadidî, Lütfi Paşa, Celalzade Mustafa Efendi, Hoca Sadettin Efendi, Gelibolulu Mustafa Âlî, Selanikî Mustafa Efendi and Peçevî İbrahim Efendi.Lots of rebellions which were related to each other in Anatolia occured in 16th century. This were the rebellions of Şah Kulu, Celal, Süklün Koca and Baba Zünnun, Kalender, Kara Yazıcı. These rebellions caused serious threats.Ottoman historians present these rebellions from a certain point of view. This view is mostly limited by what the ones ordering the work of writer want to see. This study is trying to investigate the reflections of the opposing movements on Ottoman history writers and their works by considering the contemporary analysis and comments.Key Words1- Anatolia2-16th century3- Opposing movements4- Ottoman history writers5- Ottoman chronics