İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin, okulda değişim yönetiminin gerçekleştirilmesinde, örgütsel iletişimin rolüne ilişkin algıları (Ankara ili örneği)
Perceivement of the teachers working at primary schools related to organizational communication role in realizing the change management at school (Ankara sample)
  1. Tez No: 159370
  2. Yazar: İLHAN AKSOY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞE KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okulu yöneticilerinin değişim yönetiminin gerçekleştirilmesinde, sahip oldukları örgütsel iletişim becerilerine ilişkin öğretmen algılarını değerlendirmek ve çeşitli değişkenler açısından belirlemektir. Araştırmada kuramsal çerçeve içerisinde; Değişim yönetimi, amacı, aşamaları, ilkeleri, değişimi gerekli kılan faktörler, örgütsel değişim yöntemleri, değişime direnç ve önlenmesi, değişim liderliği, değişim yönetiminde örgütsel iletişim faktörü, iletişim, süreci ve öğeleri, örgütsel iletişim, türleri, araçları, biçimleri gibi konular tartışılmıştır. Araştırma, tarama modelindedir. Veri toplama amacıyla örneklem grubuna on boyuttan oluşan veri toplama aracı uygulanmıştır. Araştırma evrenini, Ankara il merkezindeki 528 resmi ilköğretim okulu oluşturmaktadır. Araştırma evreninden, oransız küme örnekleme yoluyla 15 okul seçilmiştir. Seçilen bu okulların müdür ve öğretmenleri, araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Veri toplama aracı 155 sınıf, 143 branş öğretmenine uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistik analizinde, t-testi, tek yönlü varyans analizi ve Sheffe testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, tablo ve grafikler ile yorumlanmıştır. Yapılan araştırma sonucu, ilköğretim okullarında değişim yönetiminin gerçekleştirilmesi sürecinde, örgütsel iletişimin rolüne ilişkin öğretmen algılan değerlendirildiğinde araştırmaya ilişkin bulgular şunlardır: ? Okul yöneticileri“Çözülme”,“Gelecek beklentisi ve Avantaj”ve Vizyon- Misyon Bildirimi ve Ekip Çalışması“ açılarından yeterli olarak değerlendirilmektedir. ? Yapılan araştırma sonucu okul yöneticileri ”Motivasyon“, ”İletişim“, ”Yeni Değerler“, ”Karılım“, ”Eğitim“, ”Zorlama“, ”Güven Verme“ boyutlarında örneklem grubu tarafından orta derecede yeterli görülmüşlerdir. ? Örneklem grubunun cinsiyetlerine göre yaptıkları değerlendirmelerde, çeşitli değişkenlerin etkisiyle erkek öğretmenlerin okul yöneticilerini yeterli buldukları, bayan öğretmenlerin ise okul yöneticilerini kısmen de olsa erkek öğretmenler kadar yeterli bulmadıkları sonucuna ulaşılmıştır.Öğretmenlerin görev alanı değişkenine göre İlköğretim okulu yöneticilerinin değişim yönetiminin gerçekleştirilmesinde, sahip oldukları örgütsel iletişim becerilerine ilişkin öğretmen algılan arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Ancak bazı maddelerde sınıf öğretmenleri ile branş öğretmenleri arasında farklılaşmalar görülmektedir. Öğretmenlerin kıdem değişkenine göre yaptıkları değerlendirmelerinde, gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Öğretmenlerin algıları, ”Motivasyon " boyutunda kıdem durumuna bağlı olarak değişmektedir. Yapılan değerlendirmelere göre özellikle 1-5 yıl kıdeme sahip öğretmen grubunun okul yöneticilerinden yüksek beklenti içinde oldukları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin eğitim durumu değişkenine değerlendirmeleri sonucu, eğitim grupları arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Ancak bazı maddelerde özellikle lisans tamamlama ve öğretmen okulu mezunu öğretmenler ile diğer gruplar arasında farklılaşmalar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research is to evaluate the teacher perceivements related to their organizational communication skills at realizing the primary school administrators' change management and to determine these from different variables. In the research in the theoretical frame; subjects such as change management, its aim and levels, principles, the factors required for change organizational change methods, resistance to change and its prevention, change leadership, organizational communication factor in change management, its processes and elements, organizational communication, its kinds and materials and styles are discussed. The research is in the survey model. Data collection material is adapted to the sample group that is formed of 10 dimensions with the aim of data collection. 528 formal primary schools in the Centrum of Ankara form the research population. 15 schools have been selected from the research population by the method of unpropotioned group sample. The teachers selected from these schools form the sampling of the research. Data collection material has been adapted to 155 classes and 143 branches. T-test, single directed variance analysis and Sheffe test have been used in the analysis of the data taken from the research. These findings have been interpreted by the tables and graphics. The findings related to the research are the realization process in the change management at primary schools and evaluation of teacher perceivements related to the role of organizational communication:. The school administrators are evaluated as sufficient in“Soluble Power”,“Future Expectations and Advantage”and“Indication of Vision and Mission and Team Working”.. At the end of the research made, the school administrators have been accepted as medium sufficient in“Motivation”,“Communication”,“New values”,“Education”,“Participation”,“Forcing”,“Giving Confidence”by the sample group.. In the evaluation made by the sample group according to the genders; the male teachers has found school administrators sufficient whereas the female teachers hasn't found them enough sufficient like the female teachers. By the effect of different variables.According to the teachers' work place variable; there hasn't been a statistically meaningful difference between the teacher perceivements related to the organizational communication skills the primary school administrators have in realizing the change management. In the evaluation made according to the teachers' seniority variable; there has been a meaningful difference between the groups. The teachers' perceivement according to the seniority situation changes in Motivation dimensions. It is determined that especially the teachers' group that have 1-5 years experience have great expectations from the school administrators in the evaluations made. In the evaluation results according to the teachers' education, there haven't been differences between the education groups, There has been differentiations especially between teacher training school graduates and 4-year university graduates.