İlköğretim okulları matematik derslerinde öğretmenlerin araç-gereç ve materyal kullanımlarının değerlendirilmesi
In primary schools, the teachers' evaluation of using tools equipment and materials in mathematics lessons
- Tez No: 159369
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İİİ ÖZET Bu araştırma, ilköğretim okullarında görev yapan matematik ve sınıf öğretmenlerinin matematik derslerinde, eğitim araç-gereç ve materyal kullanım durumlarını ve bu konudaki görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma betimsel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Kastamonu İli Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarında görev yapan matematik ve sınıf öğretmenleri oluşturmakta olup; örneklemini ise küme yöntemi ile seçilen 50 matematik öğretmeni ve 285 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmada kullanılan veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen ve çoğaltılan anketlerle toplanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde yüzde, frekans ve kay-kare testi kullanılmıştır. Öğretmenlerin mesleki kıdemlerine, eğitim düzeylerine, eğitim araç-gereçlerinin kullanımı ile ilgili ders alma durumlarına ve mesleği sırasında eğitim araç-gereçlerinin kullanımı konusunda hizmet-içi eğitim kursuna katılma durumlarına göre, görüşleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığım belirlemek için“X2”testi uygulanmıştır. Ayrıca bu değerlendirmeleri elde etmek için SPSS (Statistical Packet for The Social Sciences) paket programından yaralanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This study has been carried out in order to identity to what degree mathematics teachers and classroom teachers in the primary education level utilise educational tools, instruments and materials and what their related opinions are. The study is a descriptive one. The universe of the research study comprised mathematics and classroom teachers working in the Ministry of National Education primary education schools in Kastamonu Province and the sampling included 50 mathematics and 285 classroom teachers selected with the sets method. The data used in the research was collected through the surveys developed and duplicated by the researcher. Percentages, frequencies, and the chi-square test were used in the evaluation of the obtained results. In order to find out whether there is a significant difference of opinion among teachers based on their professional seniority, educational level, their situation with regards to the university courses as well as in-service trainings they have received on the utilisation of educational tools and instruments the“X2”test was applied. In addition, the SPSS (Statistical Packet for The Social Sciences) software was used in order to obtain these results.