Yuvarlak çekirdeksiz üzüm çeşidinde budamada bırakılan koltuklu dalların verimliliği üzerine araştırmalar
- Tez No: 15939
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM KISMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ABSTRAKT Bu çalışma ; Yuvarlak çekirdeksiz üzüm çeşidinde kış gözlerinin uyanma ve verimliliğini artırarak omca verimini yükseltmek, amacıyla yapılmıştır. Araştırma 110 R anacı üzerine aşılı ve kendi kökleri üzerinde yetiştirilen (aşısız) Yuvarlak çekirdeksiz üzüm çeşidine ait iki bağda bir yıl süreyle yürütülmüştür. Denemede bir yıllık dal ile bu dalın 3-, 4-,, 5- > 6., 7. ve 8. boğumlarından çık mış koltuklu dallar (yıllık dal + koltuk dalı) denemede yer almıştır. Buna ilaveten aşısız bağda 9- boğumdan çıkan koltuklu dalda denemeye dahil edilmiştir. Araştırmaları yapılan uygulamalarda aşılı bağda 4-. ve 7. boğumdan çıkan koltukları taşıyan koltuklu dalların göz verimliliği ve salkım sayısı ; aşısız bağda ise 5« » 8. ve 9. boğum dan çıkan koltukları taşıyan koltuklu dalların göz verimliliği, yaş üzüm verimi, salkım sayısı ve toplam kuru madde değerleri artmıştır. Her iki bağda da bütün koltuk dalları göz verimliliğini artırmıştır. ABSTRACT This study "was planned with the aim of increasing vine productivity by increasing the bud burst and fruitfulness of winter buds of Round seedless grape variety. The investigation was carried out for one year in a
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Bu çalışma ; Yuvarlak çekirdeksiz üzüm çeşidinde kış gözlerinin uyanma ve verimliliğini artırarak omca verimini yükseltmek, amacıyla yapılmıştır. Araştırma 110 R anacı üzerine aşılı ve kendi kökleri üzerinde yetiştirilen (aşısız) Yuvarlak çekirdeksiz üzüm çeşidine ait iki bağda bir yıl süreyle yürütülmüştür. Denemede bir yıllık dal ile bu dalın 3-, 4-,, 5- > 6., 7. ve 8. boğumlarından çık mış koltuklu dallar (yıllık dal + koltuk dalı) denemede yer almıştır. Buna ilaveten aşısız bağda 9- boğumdan çıkan koltuklu dalda denemeye dahil edilmiştir. Araştırmaları yapılan uygulamalarda aşılı bağda 4-. ve 7. boğumdan çıkan koltukları taşıyan koltuklu dalların göz verimliliği ve salkım sayısı ; aşısız bağda ise 5« » 8. ve 9. boğum dan çıkan koltukları taşıyan koltuklu dalların göz verimliliği, yaş üzüm verimi, salkım sayısı ve toplam kuru madde değerleri artmıştır. Her iki bağda da bütün koltuk dalları göz verimliliğini artırmıştır. ABSTRACT This study "was planned with the aim of increasing vine productivity by increasing the bud burst and fruitfulness of winter buds of Round seedless grape variety. The investigation was carried out for one year in avineyard established by Round Seedless variety grafted on 110 R rootstock and in two other vine^yards established by own -rooted Round Seedless vines. The tested variants were obtained by pruning primary cane leaving laterals at the 3., 4-., 5., 6., 7.» and 8. nodes (cane -»-lateral). The laterals from the 9. node on ungrafted vines were included in the trial in adidition to the applications. The fruitfulnes of buds and the number of clusters on the cane with laterals at the 4. and 7. nodes of the grafted vineyard ; The fruitfulnes of the buds, the grape yield, the number of clusters and total solible solid contents on the canes with laterals at 5.th 8.th and 9.th nodes of ungrafted vines were increased. In all of the vineyards, the fruitfulnes of the buds were increased by the laterals at all node positions.