Yuvarlak çekirdeksiz üzüm çeşidine yaprak-üzüm ilişkileri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 15940
  2. Yazar: SUMRU KADER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM KISMALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ABSTRAKT Bu calxsma 1986 ve 1987 yıllarında Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsünün 2,5 x 3,0 m. aralık: ve mesafede dikilmiş Berlandieri x Kupes Rupestris 110 R anacı üzerine aşılı Yuvarlak Çekirdeksiz bağlarında yürütülmüştür. Yaprak alma uygulamaları tane tutumu ve ben düşme dönemlerinde % 20,% 40,% 60 oranlarında yaprak alma ile kontrol şek linde düzenlenmiştir. Yaprak alma miktarı arttıkça üzüm verimi azalmaktadır. Omca başına salkım sayısı, somak eni, somak boyu, salkım eni, salkım uzunluğu değerleri yaprak alma uygulamalarından etkilenmemiştir. Yaprak alma uygula maları ile salkımdaki tane sayıları azalmaktadır. Sürgün uzunluğu ve boğum arası uzunlukları da farklı şekilde et kilenmektedir. Çubuk verimi ikinci yılda azalmıştır. Yaprak alma miktarının artmasıyla ortalama salkım ağırlığı ve 100 tane ağırlığı azalmaktadır. % kuru madde değerleri farklı şekilde etkilenirken, toplam asit miktarının azal dığı görülmüştür. Uyanma oranları ile göze düşen verimli sürgün oranları azalırken »sürgüne düşen salkım sayıları ben düşme dönemindeki uygulamalarla artmaktadır.! ki yılın ortalamasına göre 1 g. üzüme 11,8 cm. yaprak alanı düştüğü bulunmuştur. ABSTRACT This experiment was carried out on Round Seedless grafted Berlandieri x Rupestris 110 R grapevines which were spaced 2, 5 x 3 m. of Manisa Viticulture Research Ins titute in 1986 and 1987 years. The leaf Removal treatmen ts were prepared : leaf removing % 20,% 40,% 60 and control. When the. quantity of leaf removing increased-, the yield. ' was decreased. The values of the number of cluster per vi ne, the width of inflorescence, the length of inflorescen ce, the width of cluster and the length of cluster were not affected from treatments. The number of berry on the
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Bu calxsma 1986 ve 1987 yıllarında Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsünün 2,5 x 3,0 m. aralık: ve mesafede dikilmiş Berlandieri x Kupes Rupestris 110 R anacı üzerine aşılı Yuvarlak Çekirdeksiz bağlarında yürütülmüştür. Yaprak alma uygulamaları tane tutumu ve ben düşme dönemlerinde % 20,% 40,% 60 oranlarında yaprak alma ile kontrol şek linde düzenlenmiştir. Yaprak alma miktarı arttıkça üzüm verimi azalmaktadır. Omca başına salkım sayısı, somak eni, somak boyu, salkım eni, salkım uzunluğu değerleri yaprak alma uygulamalarından etkilenmemiştir. Yaprak alma uygula maları ile salkımdaki tane sayıları azalmaktadır. Sürgün uzunluğu ve boğum arası uzunlukları da farklı şekilde et kilenmektedir. Çubuk verimi ikinci yılda azalmıştır. Yaprak alma miktarının artmasıyla ortalama salkım ağırlığı ve 100 tane ağırlığı azalmaktadır. % kuru madde değerleri farklı şekilde etkilenirken, toplam asit miktarının azal dığı görülmüştür. Uyanma oranları ile göze düşen verimli sürgün oranları azalırken »sürgüne düşen salkım sayıları ben düşme dönemindeki uygulamalarla artmaktadır.! ki yılın ortalamasına göre 1 g. üzüme 11,8 cm. yaprak alanı düştüğü bulunmuştur. ABSTRACT This experiment was carried out on Round Seedless grafted Berlandieri x Rupestris 110 R grapevines which were spaced 2, 5 x 3 m. of Manisa Viticulture Research Ins titute in 1986 and 1987 years. The leaf Removal treatmen ts were prepared : leaf removing % 20,% 40,% 60 and control. When the. quantity of leaf removing increased-, the yield. ' was decreased. The values of the number of cluster per vi ne, the width of inflorescence, the length of inflorescen ce, the width of cluster and the length of cluster were not affected from treatments. The number of berry on thecluster was decreased by treatments. The length of shoot and internode were affected differently. The weight of cane was decreased in 1987 year, The mean of weight of cluster and the weight of a hundred berries were decre ased by increasing of leaf removing. V/hile the total sol uble solids were affected differently, the total asit was decreased. While the rates of bud burst and the fruitful shoot per bud were decreased, the numbers of cluster per shoot were increased by the treatments on the period of veraison.According to the means of two years, it was p found that 11,8 cm. of leaf surface was per 1 g. grape.