E-eğitim ve Gazi Üniversitesi öğrencilerinin e-eğitim konusunda düşüncelerini saptamaya yönelik bir araştırma
E-education and a research aiming to determine the approach of the students of Gazi University against to the e-education
  1. Tez No: 159391
  2. Yazar: BARIŞ GÖKALP BAYBURTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEZER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Ill ÖZET Tarım toplumundan sanayi toplumuna geçişte yaşanan köklü toplumsal ve ekonomik değişimlerin bir benzeri de günümüzde sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçerken yaşanmaktadır. Yirminci yüzyılın son çeyreğinden tanık olduğumuz bilgi toplumunun doğuşu, sanayi toplumunun uygarlık üzerindeki derin etkilerine benzer şeklide, ama çok daha hızlı ve köklü değişim ve dönüşüm dönemini başlatmıştır. Teknolojinin ve bireylerin hızlı gelişimine yönelik olarak eğitim sisteminin de değişmesi kaçınılmaz olmuştur. Çünkü bireyler bilgi toplumu olma yoluna giren dünyada, bilgiye olan ihtiyaçlarım her geçen gün daha da hissetmekte ve daha üretken, daha verimli olma yollarım aramaktadırlar. Bilgisayar ve internet' in yaşamımızın her anma girdiği şu günlerde eğitim ortamlarında bilgisayar ve internet'ten yararlanmak kaçınılmaz bir hal almıştır. İnternet, öğrencilere yaşam boyu öğrenme becerilerinin kazandırılmasında önemli bir yere sahiptir. Öğrencilerin ihtiyacı olan bilgiyi sağlamada yardımcı olacak bir araç olan internet, onların bilgiye ulaşmaları için sorumluluk almalarım da sağlamaktadır. İnternet sunduğu bir çok olanakla buna izin vermekte ve öğrencilerin öğrenme gereksinimlerini karşılayabilmektedir. Örgün eğitimde eğitim mekanının sabit olması, uzakta olan öğrencilerin buralarda eğitim görme zorluğu, eğitim kurumlarının yetersiz kapasitesi, eğitici sayışırım kısıtlı olması ve ders kaynaklarına ulaşım kısıtlılığı gibi sorunlar eğitim sektöründe teknolojinin kullanılmasına zorunlu hale getirmiştir. Eğitim ve öğretim çalışmalarının önündeki en büyük engellerden olan zaman ve mekan kısıtlamalarım ortadan kaldıran uzaktan öğretim çalışmaları, teknolojideki gelişmelere paralel olarak internet uygulamalarım etkin bir şekilde kullanır hale gelmiştir. Hızla gelişmekte olan bilgi teknolojisi, uzaktan eğitim türlerinin çeşitlenmesine ve internet' e dayalı uzaktan eğitimin yaygınlaşmasına nedenIV olmaktadır. Çağdaş teknolojilerin eğitimde kullanılması, geleneksel eğitimin sınırlılıklarına ve bilinen problemlere çözüm olarak önerilmektedir. İnternet' e dayalı teknolojiler, öğretmen ve öğrencinin aldığı pozisyona göre zamandan ve mekandan bağımsız bir ortam sağlamaktadır. Elektronik eğitim konusunda Gazi Üniversitesi öğrencilerinin görüşlerini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada veriler anket yöntemi ile toplanmışlar. Araştırma; Gazi Üniversitesi'ne bağlı Eczacılık, İktisadi idari Bilimler, İletişim ve Ticaret Turizm Eğitim Fakültelerinde, öğrenim gören 500 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Bu çalışma ile bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler doğrultusunda değişen ve gelişen uzaktan eğitim, özellikle elektronik eğitimin; mevcut durumu incelenip, geleceği analiz edilmiştir. Ayrıca E - eğitim konusunda Gazi Üniversitesi öğrencilerinin; bilgisayar ve ofis programları kullanım düzeyleri, internet kullanım amaçlan, E - eğitimde kullanılan internet uygulamaları (web sayfaları, e-posta, Chat programlan gibi) kullanım düzeyleri, uzaktan eğitim, uzaktan eğitim yöntemleri ve E - eğitim kavramlarını bilme düzeyleri, E - eğitime hazır bulunuşluk düzeyleri ve böyle bir uygulamada almak istedikleri dersleri, E - eğitimin faydalarına ve sakıncalarına ilişkin görüşleri belirlenmiştir. Gazi Üniversitesinde yapılacak böyle bir uygulamada hedef kitlenin görüşlerinin alınması uygulamanın verimliliği açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT In the transition period from an agricultural society to an industrial society economical and social fundamental changes occurred which are similar to the changes of today's transition from an industrial societies to an information society. We witnessed a rise in the information society during the last quarter of the 20th century, which is similar to industrial society's deep impacts on civilization but initiated a faster fundamental change and transformation period. In accordance with the fast improvement of technology and individuals the change of education system has become inevitable. Because individuals, in such a world that is on the road to an information society, feel the need to gain more information everyday, seeking the ways of being more productive and efficient. Nowadays, computers and internet are integrated into our lives in such a way that one can never consider ignoring the use of them on education. The internet has an important role in acquiring life time learning ability for students. The internet, which is a tool to help provide information for students's needs and for them taking responsibility of getting information. The internet allows that by facilitating and satisfying the learning requirements of students. Problems in traditional education such as stationary educational places are the difficulty of education for students coming from far places, limited number of educators and constraints to reach lectural resources making it mandatory to the use of technology in education. Distance learning alleviates important obstacles of education such as time and place constraints while the internet applications have been used in distance learning parallel to the tecnological improvements. Rapid improvements in information technology caused a variation in types of education and the use distance learning is becoming more common. The use of the modern technology in education is recommended as a solution to problems and constraints of traditional education. Depending on the positions taken by theVI educators and students, the Internet-based technology has offered an environment independent from time and place. In order to reveal the views of Gazi University students a questionnaire has been performed. The research has been conducted on 500 students who study at College of Pharmacy, Administrative, Economical Sciences, Communication and Commerce Tourism Education of Gazi University. By this survey, distance learning, which changes and improves in the direction of information and communications technology improvements and especially electronic education's current situations have been investigated and their future have been analyzed. Furthermore, views of the students in Gazi University about E-education in the following topics; User levels of computer and office programs, internet usage purposes, user levels of Internet applications used at E- education (such as web pages, e-mail, chat programs), levels of knowledge of distant education, distant education methods and electronics education matters, levels of readiness for Electronics Education and lectures they wish to take at such an application and their views concerning the advantages and disadvantages of E- education will be revealed. For such an application to be performed at Gazi University, it is important to get the views of the target subjects with regard to the validity of the application.