Constructivist impact on students' success in foreign language learning
Oluşturmacı yaklaşımın yabancı dil öğretiminde öğrenci başarısına etkisi
  1. Tez No: 159389
  2. Yazar: ÇİĞDEM ABBASOĞLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSKENDER SARIGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
207 ÖZET Bu araştırma, oluşturmacı yaklaşımın yabancı dil öğreniminde öğrenci başarısına etkisini incelemek ve üçüncü sınıf İşletme Bölümü öğrencilerinin bu yaklaşımın eğitsel bir araç olarak kullanımına karşı tutumlarını ortaya çıkarmak amacıyla yürütülmüştür. Uygulama sırasında hedefler, içerik, yüz yüze ve çevrimiçi öğrenme ortamları ile ölçme-değerlendirme etkinlikleri oluşturmacı öğrenme kuramının ilkelerine göre düzenlenmiştir. Bu araştırmada deneysel metot kullanılmıştır. Bu amaçla, Gazi Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, üçüncü sınıf İşletme Bölümü'nden iki şube seçilmiştir. Seçilen şubeler oluşturmacı grup (deney grubu) ve geleneksel grup (kontrol grubu) olarak ikiye ayrılmıştır. Ayrıca, oluşturmacı öğrenme ilkeleri gereğince, özellikle oluşturmacı kuram gözetilerek yapılandırılmış bir uzaktan öğrenim sitesi (www.çigdem-abbasoglu.name.tr/moodle/) de arastana sürecinde kullanılmıştır. Giriş bölümü; çalışmayla ilgili varsayımların yanısıra çalışmanın art alan bilgileri ile amacım ve kapsamını da içerir. İkinci bölüm; oluşturmacılığın tanımını, tarihçesini, çeşitlerini, oluşturmacı yaklaşım kuramım, ilkelerini, oluşturmacı bir sınıf ortamının özelliklerini ve öğretmen-öğrenci rollerini; oluşturmacılığın öğrenme stratejileri, teknoloji ve yabancı dil öğrenimi ile ilişkisini ele alır. Üçüncü bölüm; sınıf içi etkinlikleri ile web (sanal doku) temelli öğrenme araştırmasının metodolojisine aynlrmşür. Dördüncü bölüm; öğrenci başarısındaki gelişimi ölçmeyi amaçlayan sınav sonuçlan ile öğrencilerin“Mesleki İngilizce”dersine karşı tutumlanm ortaya çıkarmayı amaçlayan tutum ölçeği analizlerini sergilemektedir. Bu analizler yaygın olarak kullanılan SPSS programı kullanılarak yapılmıştır. Beşinci bölüm; araştırmanın kısa bir Özeti ile araştırmadan çıkarılan temel sonuçlan kapsamaktadır. Ek bölümü; tutum ölçeğini, çevrimiçi uygulanan testleri; sınıfta uygulanan materyallerden, öğrencilerin öğrenme günlüklerinden ve web sitesi aracılığıyla yolladıkları ödevlerinden örnekleri içermektedir. Bu araştırmada, oluşturmacı yaklaşımın üniversite düzeyinde öğrenim gören öğrencilerin yabancı dil öğretimindeki başarısını artırdığı ve öğrencilerin dil öğrenmeye karşı tutumların olumlu yönde etkilediği gözlenmiş ve istatistik olarak kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
206 ABSTRACT This research has been carried out in order to examine the constructivist impact on students' success in foreign language learning and to find out the attitudes of students towards this approach as a pedagogic tool in third year Business Management department Objectives, content, learning, testing, classroom and online situations are organized according to the constructivist learning theory principles. The experimental method is used in this research. Therefore; two classes of third year Business Management Department of Adminisbative Sciences and Economics Faculty at Gazi University have been chosen. The classes are allocated, into two groups, one as the constructivist group (the experimental group) and the other as the traditional teaching and study group (the control group). Moreover; A Constructivist English Learning Site (www.cigdem-abbasoglu.name.tr/moodle) was utilized for experimental purposes to apply constructivist learning principles to the“Vocational English”course, mentioned in this study. Introductory chapter in which assumptions about the present study are made, attempts to give the background to the study as well as the aim and the scope. The second chapter provides the definition, history, types of constructivism, the constructivist learning theory, principles, the characteristics and roles in a constructivist classroom; the relationship between learning strategies and constructivism, between technology and constructivism, and between foreign language teaching and constructivism. The third chapter is devoted to the methodology of the classroom activities and methodology of the web-based learning research. The fourth chapter displays the analysis of exam results and of the questionnaire aimed at extracting the attitudes of students to“Vocational English”course. The widely used analysis tool, SPSS was utilized throughout this process. The fifth chapter includes a brief summary of the research and a main conclusion drawn from the whole study. The appendices contain the atttitude questionnaire, online surveys, samples of classroom texts, journals, assignments of the students. In this research, it has been observed and statistically proved that the constructivist approach can be used efficiently in foreign language teaching to improve students' success and to positively influence students' attitudes to foreign language learning in higher education institutions.