Farklı asma anaçlarının in vitro koşullarda tuza ve kirece dayanıklıkları üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 15941
  2. Yazar: NECLA ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RUHİNAZ GÜLCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ABSTRACT Bu çalışma Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ' nün Bahçe Bitkileri Bölümünün, Bitki Doku Kültürleri laboratuvarında 1985-1987 yılları arasında, arazi şartlarında tuza (Salinity) ve kirece (Lime) mukave metleri bilinen asma anacı (Chasselas x Berlandieri 41 B, Berlandieri x Riparia 420 A, Rupestris du Lot, Solonis x Riparia 1616 C, Berlandieri x Rupestris 99 R, Riparia Gloire) ve çeşitlerinin (Yuvarlak Çekirdeksiz) in vitro koşullarda göstereceği reaksiyonların belirlemek amacıyla ele alınmıştır. Knudson-C temel besin ortamında yetiştirilen asma çeliklerinin normal sürgün ve kök oluşturduğu, ortama ilave edilen tuz ve kireç miktarlarının artmasıyla birlikte sürgün ve kök gelişmesinin azaldığı saptanmıştır. Yuvarlak Çekirdeksiz asmasının tuza en dayanıklı, Solonis x Riparia 1616 C ve Rupestris du Lot asma anaçlarının tuza orta derecede dayanıklı, Berlandieri x Rupestris 99 R asma anacının ise tuza en hassas anaçlar olduğu; Chasselas x Berlandieri 41 B asma anacının kirece en dayanıklı, Berlandieri x Riparia 420 A ve Rupestris du Lot asma anaçlarının kirece orta derecede dayanıklı, Riparia Gloire asma anacının ise kirece en hassas anaç olduğu bulunmuştur. -V-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted to determine the effects of salinity (NaCl) and lime (CaCl, GaO) on the growth performance of some grape rootstocks (Chasselas x Berlandieri 41 B, Berlandieri x Riparia 420 A, Rupestris du Lot, Solonis x Riparia 1616 C, Berlandieri x Rupestris 99 R, Riparia Gloire) and varieties (Round Seedless) against different levels of salt and lime, in vitro conditions at Plant Tissue Culture Laboratory of Horticulture Depertmant of Aegean Agricultural Research Institute, Menemen, Izmir between 1985-1987. As a result of this experiment, while the grapevine nodal sections normally form roots and shoots on Knudson-C basal medium, but salt and lime added in medium limited the root and shoot growth depending on the increase in concentration; Round Seedless (Vitis vinifera L. cv.) was found to be the most tolerance to salinity, while Solonis x Riparia 1616 C and Rupestris du Lot rootstocks have medium tolerance, but Berlandieri x Rupestris 99 R is the most susceptible rootstock In respect to lime, Chassales x Berlandieri 41 B has the moot tolerance to lime, while Berlandieri x Riparia 420 A and Rupestris du Lot are moderately tolerant to lime, but Riparia Glorie is the most susceptible rootstock. -VI-