İlköğretim (4.-5.-6.-7. sınıf) sosyal bilgiler ders kitaplarında yer alan harita-metin ilişkisi
Relation map and text in primary (4.-5.-6.-7.class) social studies course book
- Tez No: 159410
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Alan araştırması niteliği taşıyan bu çalışma, giriş, ilgili yayın ve araştırmalar, yöntem, bulgular ve yorum, sonuç ve öneriler olmak üzere beş ana bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın amacı; 20003-2004 öğretim yılında ilköğretim 4, 5, 6 ve 7. sınıflarda okutulan Sosyal Bilgiler ders kitaplarında yer alan haritaların; şekil, yazı, renk ve baskı kalitesi v.b. açılardan değerlendirerek, metinle ilişkisini ortaya koymaktır. Bu amaçla ilgili olarak ilköğretim 4, 5, 6 ve 7. sınıflarda okutulan Sosyal Bilgiler ders kitaplarından, her bir sınıfa üçer adet olmak üzere toplam 12 adet kitap taranmıştır. Araştırmada doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada Talim Terbiye Kurulunun belirlemiş olduğu müfredatlar doğrultusunda bu sınıflarda okutulan Sosyal Bilgiler ders kitaplarında bulunan haritalar ve metinler karşılaştırılmış çeşitli yönleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; İlköğretim 4, 5, 6 ve 7. sınıflarda okutulan Sosyal Bilgiler ders kitaplarında yer alan haritaların, öğrencilerin ilgisini pek çekmediği, hedef davranışlara yeterince uygun olmadığı, haritaların birbirini çok fazla tamamlayamadığı, yazı, baskı kalitesi, renk uyumu açısından belirlenen ölçülere tam anlamıyla uymadığı, metni tam anlamıyla yansıtmadığı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work that is quality field research has been five chapters: introduction, relevant documents and researches, method, discoveries and comment, result and suggestions. Aims of this research; in between of 2003-2004 teaching years; that was been read in first teach 4, 5, 6 and 7 classes and to take part in Social sciences lesson books of maps, was been appraise on subjects of form, write, co lour and quality of print, was bring up to connection with text. Relevant to this aims; from Social sciences lesson books that was been reading in first teach 4, 5, 6 and 7 classes, on condition that must be3 unit for every class, totally 1 2 unit book was been read. Method of document research was used in research. In research; according to curriculum signed from Training Education Institute, was been read in this class and be exist in Social sciences lesson books maps and texts, was compare and appraise with different relations. The finished of research; 1. For the students weren't interested that was been read in first teach 4, 5, 6 and 7 classes and to take part in Social sciences lesson books of maps, 2. Not agreeable to target attitudes, 3. The maps aren't complete each other, 4. All meaning aren't harmony for write, quality print and co lour harmony to found out sizes, 5. Not reflected to text Was been arrived