Amasya II. Bayezid Camii ahşap süslemeleri
Wooden ornaments of the Amasya Bazezid II Mosque
- Tez No: 159409
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ÇETİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Bu çalışma, 173 sayfa ve yedi bölümden oluşmaktadır. Gerek doğa gerekse insan kaynaklı tahribatlarla günden güne yok olan Amasya II. Bayezid Camii ahşap süslemelerinin, korunması ve belgelenmesi gerekmektedir. Bu amaçla yapılan bu çalışmada, belirtilen ahşap eserlerin motif ve süsleme teknikleri incelenmiştir. Araştırma kapsamında, Türklerde ahşap işçiliği hakkında genel bilgiler verilerek, süslemelerin teknik, kompozisyon ve motifleri ele alınmıştır. Ayrıca, Amasya II. Bayezid Külliyesi ve Camii hakkında bilgiler verilmiştir. Camideki ahşap kapı ve pencere örnekleri incelenerek, ortaya çıkan bilgiler, tablolar ile birlikte gösterilmiş olup, konuya ait çizim ve fotoğraflar sunulmuştur. Bu çalışmanın, Osmanlı kültürel yapışım koruyabilmiş olan Amasya II. Bayezid Camii'nde bulunan ahşap kapı ve pencere kanatlan fotoğraf ve çizimlerinin, kültürümüzü gelecek kuşaklara aktaracak kalıcı bir belge olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This reseach consists of 7 sections and 173 pages. Due to not only the destruction by nature, but also damages inflicted by people, the Amasya Bayezid n Mosque is getting decayed and destroyed day by day. it has become a necessity to protect and documentate its wooden ornaments and adornments. in the research done for this reason have been examined the motives and ornamentation techniques of the wooden works. Within the scope of this research, the techniques, composition and motives of the ornamentation have been dealt with, providing general information about the Turkish wood workmanship. Furthermore, information about the Amasya Bayezid II Compounds and Mosque has been presented. Closely studying the samples of the wooden doors and window silis in the Mosque, the drawings and photographs related to the topic have been presented and the information discovered and gathered has been illustrated through the tables. We hope that this work shall be a permanent documentation, which will transmit to the future generations the cultural elements culminated in the wood doors and window silis of the Amasya Bayezid II Mosque, which has managed to maintain the Otoman cultural structure.