Sosyal güvenlik kapsamı içinde Türkiye'de bireysel emeklilik sistemi ve katılımcıların profilleri
The individual retirement system and its participants' profiles in Turkey within the context of social security
- Tez No: 159426
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ORHANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Sosyal güvenlik sistemleri günümüzde bütün dünyada tartışılan bir konudur. Gelişmekte olan ülkeler dışında artık gelişmiş ülkelerde de bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelişmiş ülkeler, sosyal güvenlik sistemleri kriz içerisine girmeden gerekli önlemleri alarak, yapısal reformları yapmışlardır. Gelişmekte olan ülkeler ise gerek az gelişmişliğin verdiği finansal kaynak sıkıntısı, gerekse popilist politikalar nedeniyle gerekli reformları, sosyal güvenlik sistemler krize girdikten sonra yapmak zorunda kalmışlardır. Sosyal güvenlik sistemleri içinde emeklilik sistemleri günümüzde iki şekilde tartışılmaktadır. Bunlar; emeklilik sistemlerinin bir kamu görevi olması ve devlet tekelinde bulunması görüşü ile bireylerin kendi geleceklerini en iyi kendilerinin düşünüp gerekli önlemleri alacağı görüşüdür. Genel ekonomik krizlerin çıkma nedenleri arasında bulunan tasarrufların yetersizliği sorunu, özel emeklilik fonlarında biriken tasarruflar sayesinde bir ölçüde azalacaktır. Zorunlu tasarrufların bu şekilde artması ile ekonomi uzun vadede daha istikrarlı bir yapıya kavuşacaktır. Zira bireysel emeklilik sisteminde birikecek olan milyarlarca dolar tasarruf ekonomiye kaynak olacak ve piyasaların derinleşmesine katkıda bulunacaktır. Dünya genelinde sosyal güvenlik sistemi üzerine yapılan reformlar parelelinde, Türkiye'de de sosyal güvenlik sistemine yardımcı olabilecek, gönüllülük esasına dayalı bireysel emeklilik sistemine Ekim 2003 tarihi itibariyle başlanmıştır. Araştırma sonucu bireysel emeklilik sisteminin ülkemizde yeterli oranda bilinmediğini ortaya koymuştur. Bireysel emeklilik sisteminin geleceği açısından endişe verici bir durumdur. Bireysel emeklilik sisteminin başarısı katılımcıların eğitimi ile mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Social security systems, today, are debatable topic all over the world. They appear as the problems not only in developing countries but also developed countries. Developed countries take precautions and apply structural reforms before social security systems are in the crises. Otherwise, developing countries apply needed reforms after the crises because of both financial source straits due to less-developed conditions and populist politics. The retirement systems in the social security systems, today, are discussed under two forms. First view supports that the retirement systems are public services and they should be monopolized by the government. Second view is expressed as that individual thinks over his/her future in best and takes needed precautions. The insufficiency problem of savings, which is one of the reasons that provides an outlet from general economic crises, decreases by means of the accumulated savings of private retirement funds. Economy will attain more stabile structure in the long term owing to increase in obligatory savings by this way. The millions dollars savings, accumulated in individual retirement systems, will become source for the economy and it contributes to get more deepened market. Paralleled with the reforms in social security systems in the world, the individual retirement system, which is based on voluntary principle and supports the social security systems in Turkey, is started in October 2003. The result of this study puts forward that the individual retirement system is not known adequately. This situation is worrying about future of the individual retirement system. The achievement of the system will be possible in terms of the increase in participator's education.