Müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda geleneksel Türk Sanat Müziği ses eğitimine yönelik bir öğretim modeli önerisi
An education model suggestion towards the Traditional Turkish Music in the institutions educating the music teachers
- Tez No: 159425
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLÇİN YAHYA KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
MÜZİK ÖĞRETMENİ YETİŞTİREN KURUMLARDA GELENEKSEL TÜRK SANAT MÜZİĞİ SES EĞİTİMİNE YÖNELİK BİR ÖĞRETİM MODELİ ÖNERİSİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Jerfî Orkun CECELIOGLU GAZI ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ankara 2005 ÖZET Bu araştırmada, Müzik Öğretmeni Yetiştiren Kurumlarda Geleneksel Türk Sanat Müziği Ses Eğitimi verilmemesinden dolayı, müzik öğretmenlerinin meslek hayatlarında karşılaştıkları sorunlar tespit edilmiştir. Bu sorunların çözümüne yönelik Gazi Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı ses eğitimi öğretim üyeleri ile görüşmeler yapılmış, Geleneksel Türk Sanat Müziği Ses Eğitimine yönelik bir öğretim modeli önerisi hazırlanmıştır. Bu öğretim modeli 2004 - 2005 öğretim yıllarında Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Ana Bilim Dalında öğrenim gören 20 müzik öğretmeni adayı üzerinde uygulanmıştır. Bu uygulamalarda, oluşturulan öğretim modelinin müzik öğretmenlerinin sorunlarına çözüm getireceği, müzik öğretmeni yetiştiren kurumlarda bu yönde verilecek bir ses eğitiminin Geleneksel Türk Sanat Müziğinin akademik gelişimine katkı sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
AN EDUCATION MODEL SUGGESTION TOWARDS THE TRADITIONAL TURKISH MUSIC IN THE INSTITUTIONS EDUCATING THE MUSIC TEACHERS ( Master's Thesis ) Jerfi Orkun CECELIOGLU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCES Ankara 2005 ABSTRACT In this study, the problems which the music teachers encountered in their Professional life were determined so that the teachers couldn't be given a Traditional Turkish Educational Voice in the institutions educating the music teachers. The negotiations were made with lecturers at the Gazi University and Istanbul Technical University in order that these problems would be solved. An educational teaching model was prepared the Educational Voice of Traditional Turkish Music. This model was applied on 20 students studying at the Gazi University in 2004 - 2005 school years. In these applications, the Educational Model constituted will be a solution for the problems of music teachers. Also, it may be deduced that a teaching voice to be given in this manner at the instituations educating the music teachers will make a contribution to academical improvement of the Traditional Turkish Music.