Aşağı Salat Höyüğü Erken Tunç Mezarlığı'nın Kuzey Mezopotamya'daki yeri ve önemi
- Tez No: 159439
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YÜCEL ŞENYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET“Aşağı Salat Höyüğü Erken Tunç I Mezarlığı'nın Kuzey Mezopotamya'daki Yeri ve Önemi”adlı bu çalışmada, Aşağı Salat Höyüğü'nde açığa çıkarılan tüm mezar ve mezar buluntuları arkeolojik açıdan değerlendirilmeye, Anadolu ve Kuzey Mezopotamya'daki örneklerle karşılaştırılmaya çalışılmış, ölü gömme adetleri açısından farklılıklar ve benzerlikler tespit edilmeye çalışılmıştır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde özellikle Geç Kalkolitik çağın sonlarında Erken Tunç Çağının başlarında görülmeye başlanan ve Güney Mezopotamya'da da özellikle Orta Tunç Çağında genişlemeye başlayan bu mezar geleneğinin, Yukarı Dicle Bölgesi'ndeki ilk örneklerinden olan Aşağı Salat Höyüğü ETÇ I mezarlarının ölü gömme adetleri açısından da, bu dönemin diğer taş sanduka mezarlarıyla benzer özellikler gösterdiği anlaşılmaktadır. Mezarlardan ele geçen seramik buluntularının genel formları itibariyle benzerleri, Ninive 5 dönemi seramik repertuarı içerisinde bulunmaktadır. Aşağı Salat Mezarlığı'nın seramik buluntularından hareketle, Erken Tunç I döneminin erken dönemlerine M.Ö. 3200-3000 tarihleri aralığında bir döneme tarihlendiği anlaşılmaktadır. Aşağı Salat Höyüğü ETÇ I mezarlığı ölü gömme adetlerinin, dönemin diğer mezarlıkları ile gösterdiği farklılıklar ve benzerlikler ise, bu dönemin mezarlık ve diğer dünya anlayışlarına zenginlik kazandırırken, Aşağı Salat Höyüğü ETÇ I Mezarlığı, oldukça önemli bir karşılaştırma örneği olarak, bu dönem mezarlıkları içerisinde önemli bir yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study, titled“The Place and Importance of the Early Bronze Age I Cemetery of Aşağı Salat in Northern Mesopotamia”, includes the archaeological analysis of all graves and grave goods. The cemetery has been compared with similar archaeological sites located in Anatolia and Northern Mesopotamia. The differences and similarities tried to be recognized from the point view of burial customs. Stone cist graves appeared at the end of Late Chalcolithic Period and beginning of the Early Bronze Age I in Southeastern Anatolia. This burial custom expanded in Southern Mesopotamia especially in Middle Bronze Age. Aşağı Salat Early Bronze Age I cemetery is among that kind of cemeteries revealed in Upper Tigris region. It has been recognized that Aşağı Salat stone cist graves have similar characteristics with the other graves dated to this period. Pottery recovered from the graves has similarities with Ninive 5 forms. Considering the pottery finds Aşağı Salat cemetery could be dated to the earlier period of Early Bronze Age I between 3200-3000 B.C. Aşağı Salat Early Bronze I cemetery widens our perception with its similarities and differences to the other cemeteries of the same period. Aşağı Salat cemetery will have a distinctive place for the comparison of the burial customs of the Early Bronze Age I period.