Bilgisayar destekli nakış tasarımında yaygın olarak kullanılan programlar ve accurate 4 nakış desen sistemi için öğretim programı önerisi
Programs which are used widely in computer aided embroidery design and training program proposal for accurate 4 embroidery pattern system
  1. Tez No: 159440
  2. Yazar: SELMA GÜNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HURİYE ÇIRAKOĞLU, YRD. DOÇ. DR. NEŞE GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nakış Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
ÖZET Günümüzde bilgisayarın Nakış sektörüne girmesi ile ortaya çıkan nakış desen sistemlerinin hızlı bir şekilde yaygınlaşması bu alanda yetişmiş elemen gereksinimini arttırmaktadır, bu gereksinimi karşılamakta eğitim kurumlarına düşmektedir. Bu araştırma gelişen teknolojiye uygun öğretim programı hazırlamak isteyenlere örnek oluşturmak, sanayi sektöründe yaygın olarak kullanılan nakış desen programlarının özelliklerini tanıtmak ve mesleki eğitimde Nakış bölümü için kullanılabilecek bilgisayarlı nakış desen programlarından biri için bir öğretim programı hazırlamak amaçlanmıştır. Bu araştırmada, Bilgisayar destekli nakış makinaları için piyasada yaygın olarak kullanılan programların özellikleri tanıtılmış ve bu programlardan Accurate 4 programı için bir öğretim programı önerisi hazırlanmıştır. Araştırmada eğitim, mesleki eğitim, nakış eğitimi, bilgisayar destekli nakış makinaları için Türkiye'de yaygın olarak kullanılan desen programlan ile özellikleri tanıtılmış ve bu programlardan, yaygın olarak kullanıldığı düşünülen Accurate 4 nakış desen sistemi ile ilgili öğretim programı önerisi hazırlanmıştır. Bu araştırma, iş analizine dayalı betimsel bir araştırmadır. Konu ile ilgili literatür taraması yapılarak araştırmayı destekleyici bilgiler toplanmıştır. Araştırma beş bölümde hazırlanmıştır. Birinci bölümde araştırma problemi ile ilgili literatür taranmış, araştırma problemi ortaya konulmuş ve rapor halinde sunulmuş; problem cümlesi, araştırmanın amacı, alt problemler, araştırmanın önemi, sayıtlılar, sınırlılıklar, kullanılan tanımlar ve ilgili araştırmalar açıklanmıştır. İkinci bölümde, bilgisayar destekli nakış makinaları, Türkiye'de yaygın olarak kullanıldığı düşünülen programlar ve Accurate 4 Nakış Desen Sistemi literatürden elde edilen bilgiler olarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın modeli ve veri toplama teknikleri açıklanmıştır.11 Dördüncü bölümde, Accurate 4 Nakış Desen Sistemi, öğretim programı önerisi hazırlanmak üzere seçilmiştir. Accurate 4 nakış desen sistemi öğretim programı için genel hedef saptanmış, bu programın uygulanacağı bireylerde bulunması gereken ön koşul davranışlar belirlenmiştir. Sonraki aşamada; Bilişsel hedefler ve hedefleri tanımlayan davranışlar, bu hedefleri gerçekleştirmek için gerekli olan bilgi listesi ve bilgi yapraklan, Devinişsel hedefler ve hedefleri tanımlayan davranışlar, bu hedefleri gerçekleştirmek için gerekli olan işlem listesi ve işlem yapraklan, Duyuşsal hedefler ve hedefleri tanımlayan davranışlar, bu hedefleri gerçekleştirmek için gerekli olan alışkanlık, tutum ve değerler listesi hazırlanmıştır. Bir sonraki aşamada programın uygulanması için gerekli olan süre belirlenmiş, programın uygulanacağı öğrenci sayısı, kullanılacak öğretim yöntemleri ve uygulama için gerekli fiziksel ortam belirlenmiştir.Bir zamanlama çizelgesi hazırlanarak, verilecek konular haftalara bölünmüştür. Son olarak ölçme ve değerlendirme araçları hazırlanmıştır. Beşinci bölüm olan sonuç ve önerilerde, araştırmada varılan sonuç ve araştırma üzerine öneriler geliştirilmiştir. Bilgisayar destekli nakış tasarımında yaygın olarak kullanılan programlar ve Accurate 4 Nakış Desen Sistemi için öğretim programı önerisine yönelik olan bu araştırmada şunlar önerilmiştir,. Bu araştırmada program geliştirme esasına uygun olarak ayrıntılı bir şekilde hazırlanan öğretim programı değişik düzeylerde denenmeli ve değerlendirme sonuçlarına göre program geliştirilmelidir.. Program geliştirme sürecinin yapışma uygun olarak hazırlanan öğretim programı teknolojik değişiklik ve gelişmelere göre periyodik olarak güncelleştirilmelidir.. Araştırmada kullanılan Accurate 4 Nakış Desen Sistemi'ndeki teknikler, ileri düzeyde ele alınıp ileri düzeyde öğretim programlan geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The embroidery pattern systems, arising from the unification of the embroidery system with computer environment, have become widespread rapidly and this increases the need for trained workers in this area. It is the duty of education institutions to meet this requirement. Thus, this study is significant in the sense that it may be a model for those who want to prepare an education program conforming to the developing technology, and it is also significant for the introduction of the features of embroidery pattern programs which are commonly used in industry. Preparing a training program for one of the computer based embroidery pattern programs which will be used in vocational education for department of embroidery is also a reason that makes this study important. In this study, the features of the programs, widely used in the market, for computer based embroidery machines, are introduced and a training program proposal has been prepared for“Accurate 4 program”. In this study, the features of the programs are introduced through education, vocational education, embroidery education, and the pattern programs used widely in Turkey for computer based embroidery machines. Among from all these programs a training program proposal has been made for the Accurate 4 embroidery pattern system which is considered to be used widely. This is a descriptive study based on business analysis. Information has been gathered by doing literary research about the subject to be supportive for this study. This study has been prepared in 5 chapters. In first chapter, literary research has been done to reveal the problem of this study; the problem is put forward, and then presented as a report. The problem sentence, the objective of this study, sub problems, the importance of the study, the restrictions, descriptions and related studies are explained in this chapter. In 2nd chapter, computer based embroidery machines, programs which are considered to be used widely in Turkey and Accurate 4 embroidery system are defined according to the information gathered from literature.IV In 3rd chapter, the model of the study and techniques about gathering data are explained.“Accurate 4 Embroidery Pattern System”has been chosen in order to prepare training program proposal in 4th chapter. Main target for accurate 4 embroidery pattern system training program has been determined, and pre conditional behaviors, which will determine the appropriate individuals for the program, have also been determined. At the next stage, a list has been prepared for cognitive objectives and the behaviors defining these objectives, information list necessary for putting these objectives into practice; psychomotor objectives and the behaviors defining these objectives, operation list necessary for putting these objectives into practice; sensorial objectives and the behaviors defining these objectives, habitude, attitude and value necessary for putting these objectives into practice. At the next stage, the extension of the program and also the number of students that will take the program have been determined, the education methods that will be used, and a suitable environment for the program have also been defined. A time table has been designed and the topics that will be studied have been divided into weeks. Finally, measurement and evaluation tools have been prepared. In 5th chapter which includes the conclusion and suggestion part, the result of the study and suggestions on the study are mentioned. In this study, concerning computer based embroidery design programs that are used widely and training program proposal made according to Accurate 4 embroidery pattern system;. The training program, prepared in a detailed way according to the principal of developing programs, should be tested at different levels and the program should be developed according to the evaluation results.. The training program, prepared in a way appropriate for the structure of the program developing process, should be updated according to the technological changes and improvements.. The techniques used in the Accurate 4 embroidery pattern system should be considered in an advanced way and advanced training programs should be developed.