Türkiye'de Üniversitelerin Eğitim Fakülteleri Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümleri Müzik Öğretmenliği Anabilim Dallarındaki viyolonsel eğitiminde Türk Müziği ürünlerinin kullanım durumlarının incelenmesi
Research of the place significance and usage patterns of Turkish Music in Cello Studies at Musical Teaching departments of Education Facuties
  1. Tez No: 159455
  2. Yazar: EMİN ERDEM KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. ŞEYDA ÇİLDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
TÜRKİYE'DEKİ ÜNİVERSİTELERİN EĞİTİM FAKÜLTELERİ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ BÖLÜMLERİ MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ ANADİLİM DALLARINDAKİ VİYOLONSEL EĞİTİMİNDE TÜRK MÜZİĞİ ÜRÜNLERİNİN KULLANIM DURUMLARININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Emin Erdem KAYA GAZI UNIVERSITESEI EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ankara 2005 ÖZET Bu araştırma, Türkiye' deki Müzik Eğitimi Anabilim Dallarında uygulanan viyolonsel eğitiminde, Türk müziği makamları temel alınarak komasız ses perdelerine göre düzenlenmiş veya bestelenmiş etüt ve eserlerin viyolonsel eğitimcileri ve viyolonsel öğrencileri tarafından ne derece önemsendiğini ve kullanım durumlarını incelemek, eksikliklerle ilgili saptamalarda bulunmak amacı ile yapılmıştır. Araştırmada durum tespitine yönelik veriler kaynak tarama ve anket uygulaması yolu ile toplanarak işlenmiş, çözümlenmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, Türkiye'deki Müzik Öğretmenliği Anabilim Dallarında uygulanan viyolonsel öğretiminde Türk müziği kaynaklı eser, etüt ve alıştırmalara gereken önemin verilmediği saptanmış, fakat birçok viyolonsel öğretim elemanı ve viyolonsel öğrencisi tarafından bazı eksikliklere dikkat çekilmiş ve gerekli önerilerde bulunularak bu konunun daha fazla önemsenmesi gerektiği görüşü ortaya çıkmıştır.11 Bilim Kodu : Güzel Sanatlar Eğitimi Anabilim Dalı Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet (Çeviri)
Ill RESEARCH OF THE PLACE, SIGNIFICANCE AND USAGE PATTERNS OF TURKISH MUSIC IN CELLO STUDIES AT MUSICAL TEACHING DEPARTMENTS OF EDUCATIONAL FACULTIES (Master Thesis) Emin Erdem KAYA GAZI UNIVERSITY EDUCATIONAL SCIENCE INSTITUTE Ankara 2005 ABSTRACT This research has been conducted to determine the deficiencies and analyze the usage patterns and importance attached by cello instructors and students to studies and work, which have been arranged or composed according to the tampere voice system based on the Turkish music tunes, in cello education at Musical Teaching Departments in Turkey. During the research, data towards determination of usage patterns has been collected through the resource scanning and survey methods and the gathered data has been processed, analyzed and interpreted. As a result of this research, it has become clear that necessary emphasis has not been established on studies, research and work based on Turkish music tunes in cello education at Musical Teaching Departments in Turkey. However, many cello instructors and students have expressed concerns around some deficiencies and the common notion of putting more emphasis on this subject has been mentioned through several necessary recommendations.IV Science Code Key Words Page Number Adviser : Fine Arts Education Departmant Music Departmant Turkish Music in Cello Education :87 : Prof. Şeyda ÇİLDEN