Yoksulluk düzeyindeki ailelerin kaynak kullanımları
The usage of resources by the families at poverty level
- Tez No: 159456
- Danışmanlar: PROF.DR. HAMİL NAZİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Bu araştırma, yoksulluk düzeyindeki ailelerin kaynak kullanım modellerini ve bu konudaki bilgilerini saptamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırma Ankara ili Mamak ilçesinin Nato Yolu semtinin Ege Mahallesi bölgesindeki gecekondularda oturan amaçlı örneklem yöntemiyle seçilen aileler arasından 288 kadın üzerinde yapılmıştır. Veri toplama tekniği olarak anket formu kullanılmıştır. Araştırmaya katkılan kadınlar hakkında genel bilgiler, mal varlığı bilgileri ve kaynak kullanımı, insansal ve ekonomik kaynakların kullanımı ile ilgili bilgiler toplanmıştır. Araştırma kapsamına alınan kadınların, %35.4'ü 31-35 yaş arası, %35.1'i 36 yaş ve üstü, %29.5'i ise 30 yaş ve altı bireylerden oluşmaktadır, %61.1'i köyde doğduklarım ve %57.6'sı ilkokul mezunu olduklarını belirtirken, çok azımn üniversite mezunu olduğu saptanmıştır. Kadınlardan %80.9'u çalışmazken, çalışanlardan yarısı (%10.4) temizlik işçiliği yapmaktadır. Kadınların eşlerinin, %68.1'i 36 yaş ve üstü iken %26.0'ı 31-35 yaş arası ve %5.9'u ise 30 yaş ve altında oldukları görülmüştür. Eşlerinin %53.0'ının ilkokul mezunu, %1.7'si üniversite ve %0.3'ü ise lisansüstü mezunudur. Eşlerin %67.4'ü sürekli çalışırken, %10.7'i ise ara sıra çalışmaktadır. Ailelerden %46.5'inin sosyal güvencesinin olmadığı, %41.3'ünün hanelerinde 4 kişi olarak yaşadıkları, %46.5'inin ise 2 çocuk sahibi oldukları, %11.5'inin aylık gelirinin 451 milyonun üzerinde olduğu anlaşılmıştır. Ailelerin büyük bir çoğunluğu (%86.1) Ankara'da on yıldan fazla oturduklarım, %81.8'i köyden geldiklerini ve yarıdan fazlası ise (%64.1) iş bulabilmek için geldiklerini belirtmişlerdir. Araştırma kapsamına alman kadınların yarıdan fazlasının (%63.2) kirada oturduğu, çoğunun konutlarında bulunan araçların zorunlu ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olduğunu fakat yeterli mobilya (%42.0) ve bulaşık makinesi (%9.4)11 olanların oranlarının düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This research was planned and carried out for the purpose of determining the resource usage models of the families that are on the point of poverty and determining their knowledge as to this matter. The research was conducted on 288 women selected with sampling at random from the families living in the district of Quarter Ege, Nato Road District, County Mamak, Province Ankara. As the data collection techniques, questionnaire forms were used. In the research, such information as general information as to the families, the properties of the families, their resource usage, their usage of human resources and their usage of economical resources were investigated. Of the women included in the research, 35.4% consisted in the individuals at the ages of 31-35, 35.1% consisted in the individuals at the age 36 and 29.5% consisted in individuals at the age of 30 and under 30. 61.1% stated that they were born in villages and 57.6% stated that they were primary school graduates, and it was determined that very few were university graduates. 80.9% of the women did not work, and half of the women that worked (54.5%) worked in cleaning services. Of the spouses of the women, 68.1% stated being at the age of 36 and over, 26.0% at the ages between 31-35 and 5.9% at the age of 30 and under 30. Of the spouses, 53.0% stated being primary school graduates and it was understood that 1.7 % was a university graduate and 0.3% was a graduate of postgraduate courses. Of the spouses, 67.4% stated having permanent jobs, 10.8% stated working occasionally. It was understood that 46.5% of the families did not have social security, 41.3% lived in their houses as 4 people, 46.5% had 2 children and 11.5% had monthly income of more than 451 million Turkish Liras. A great majority of the families (86.1%) stated that they had been living in Ankara more than ten years, 81.8% stated that they had come from villages and more than half of them (64.1%) stated that they had come in order to find a job.It was seen that more than half of the women included in the research (63.2%) were tenants, most of them were able to meet their essential needs of the means in their residences, but the ratio of the ones having enough furniture (42.0%) and dishwasher (9.4%) was low.