Bromokriptin tedavisi uygulanan parkinson olgularının elektronöromiyografik yönden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 159465
  2. Yazar: ARMENAK MEZADURYAN
  3. Danışmanlar: DR. BAHATTİN YARCIMDI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
- 43 - VII ÖZET Araştırmamızda parkinson olgularında bromokriptinin etkisi, tedavi, öncesi ve sonrası ENMG'ik olarak incelenmiştir. Bu araştırmada, daha önce hiç antiparkinsonyen ilaç kullanmamış 8 olgu (I. grup), ve çalışmaya alınmaları sıra sında“levodopa + benserazid”kullanmakta olan 5 olgu (II. grup) olmak üzere toplam 13 parkinson olgusunun ENMG'ik ince lemesi yapılmıştır. 5 normal olgudaki bulgularla karşılaştı- rılmıştlr. Tedaviden en çok faydalanan belirti, tremor olmuştur. Bu düzelme“levodopa + benserazid”kullanmakta iken bromo- kriptin eklenen grupta çok daha belirgindir. İki olgu grubu arasında benzer farklılık, rijidite yönünden de görülmüştür. İncelememiz, tremorun hakim olduğu parkinson olgula rında“levodopa + benserazid”tedavisine bromokriptin eklen mesinin uygun olacağını telkin etmiştir. Ayrıca klinik belirtilerin kaybolmasına rağmen, ENMG' ik bulguların devam ettiği görülmüştür“Subklinik ENMG'ik bulgu”.
Özet (Çeviri)
- 44 - SUMMARY In our study, the effect of bromocriptine on parkinson patients has been ENMG'ally investigated. In this study, 8 patiens (I. group) who had never taken antiparkinsonian drugs and 5 patients (II. group) who were taking“levodopa + benserazid”while being studied, that is, totally 13 parkinson patients have been ENMG'ally in vestigated. And these have been compared with the results of 5 normal subjects. Tremor has been the sigh which has made the use of the treatment the most. The recovery has been more obvious in the group that was using“levodopa + benserazid”and was given bromocriptine in addition. Similar difference between the two groups of patients has been noticed from the point of rigidty. Our investigation suggests that it is suitable to add bromocriptine to“levodopa + benserazid”in the treatment of parkinsonian patients dominated by tremor. Besides, it is noticed that ENMG findings continue in spite of the disappearance of clinical signs.“Subclinical ENMG findings”.