İlköğretim beşinci sınıf öğrencilerinin öğretici ve öyküleyici metinlere göre okuduğunu anlama becerilerinin sınanması
Primary school grade five students's test of understand skills what they read, based on instructive and narrative text
- Tez No: 159466
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEKİR BULUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
11 ÖZET Bu araştırma, ilköğretim beşinci sınıf öğrencilerinin öğretici ve öyküleyici metin türlerine göre okuduğunu anlamalarım sınamayı, öğretici ve öyküleyici metin türlerinin farklılıklarının okuduğunu anlama becerilerine etkisini araştırmayı ve öğrenci grupları arasında okuduğunu anlama becerileri bakımından anlamlı bir farklılığın olup olmadığını ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırmanın örneklemini, Ankara il sınırlan içinde farklı yerleşim bölgelerinde bulunan ve random yöntemle seçilmiş dokuz ilköğretim okulunda öğrenim gören beşinci sınıf 202 erkek ve 209 kız öğrenciden oluşan toplam 41 1 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veriler, öğrencilere uygulanan 20 sorudan oluşan bilgi formu ve öğretici ve öyküleyici metinlere göre okuduğunu anlama yeteneğini ölçmeyi amaçlayan bir basan testi ile toplanmıştır. Basan testi 22'si çoktan seçmeli, 2'si açık uçlu olmak üzere toplam 24 sorudan oluşmaktadır, öğrencilerin metin türlerine göre sorulara verdiği doğru ve yanlış cevapların analizinde yüzde, frekans ve aritmetik ortalama; öğrencilerin öğretici ve öyküleyici metinlerdeki okuduğunu anlama becerileri ve öğrenci gruplarının var olan değişkenlere göre anlama düzeyleri arasında anlamlı bir farkın olup olmadığım bulmak için de bağımsız“t”testi, bağımlı“t”testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre; 1. Öğretici metinleri anlamada öğrenciler normal dağılıma yakın bir dağılım sergilemişlerdir. Başanları orta düzeydedir. 2. öğrenciler öyküleyici metinleri anlamada başarılı olmuşlardır. 3. Grubun cinsiyetine göre bakıldığında kızlar, hem öğretici hem de öyküleyici metinlerdeki okuduğunu anlamada erkeklerden daha başarılı görülmektedir. Her iki metin türünü anlama düzeyleri arasında da anlamlı farklılıkIll bulunmuştur. Bunun yanında hem erkekler hem de kızlar öyküleyici metinleri öğretici metinlerden daha iyi anlamaktadırlar. 4.Anne-babanın eğitimine göre hem öğretici metinlere hem de öyküleyici metinlere göre okuduğunu anlamada anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bu farklılığa göre her iki metin türünde de üniversite mezunu anne-babaların çocukları diğerlerine nazaran daha başarılı olmuştur. Anne-baba eğitim durumuna göre öğrencilerin her iki metni anlama düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Üniversite mezunu anne-babaların çocukları öğretici metinleri daha iyi anlarken diğerlerinin öyküleyici metinleri daha iyi anlamakta oldukları görülmüştür. 5. Okulun bulunduğu yerleşim bölgesine göre her iki metin türünde de okuduğunu anlamada anlamlı bir farklılık görülmüştür. İlde bulunan okullardaki öğrenciler her iki metin türünde de diğer yerleşim bölgelerindeki okulların öğrencilerinden daha başarılı olmuşlardır. Okulun bulunduğu yerleşim bölgesine göre öğrencilerin her iki metni anlama düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. İT deki öğrenciler öğretici metinleri daha iyi anlarlarken diğer yerleşim bölgelerindekilerin öyküleyici metinleri daha iyi anladıkları tespit edilmiştir. ö.Öğrencilerin bulundukları sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel düzeye göre her iki metin türünde de okuduğunu anlamada anlamlı bir farklılık ortaya çıkmıştır. Üst sosyo-ekonomik ve üst sosyo-kültürel düzeydeki öğrenciler her iki metin türünde de diğer sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel düzeydeki öğrencilerden daha fazla başarılı olmuşlardır. Öğrencilerin bulunduğu sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik düzeylerine göre, her iki metni anlama düzeyleri arasmda anlamlı bir farklılık gözlenmiştir. Üst sosyo-ekonomik ve üst sosyo-kültürel düzeydeki öğrenciler öğretici metinlerdeki okuduğunu anlamada öyküleyici metinlere göre daha başarılı olurken, diğer sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel düzeydeki öğrenciler öyküleyici metinlerdeki okuduğunu anlamada başarılı olmuşlardır. 7. Öğrencilerin genel olarak okuduğunu anlamada öyküleyici metinlerde daha başarılı oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This research intends to test whether primary school grade five students understand what they read, based on instructive and narrative text types, to analyze the effect of the differences between instructive and narrative text types on skills of understanding what is read and to find out whether there is a significant difference between student groups in skills of understanding what is read. The sampling of the research comprises 41 1 grade five students consisting of 202 boys and 209 girls, selected randomly from nine primary schools located at different settlement units within the boundary of Ankara province. Data are collected by means of an information form containing 20 questions and an achievement test intended for measuring the skill in under standing what is read based on instructive and narrative texts. The achievement test consists of total 24 questions, of which 22 are multiple choice and 2 are open-ended. An independent“t”test, a dependent“t”test and one-way variance analysis are used in analyzing correct and incorrect answers of the students, based on text types, in order to find out whether there is a significant difference between the percentage, frequency and arithmetical average; the skills of the students in understanding what they read in instructive and narrative texts and the understanding levels of student groups based on existing factors. According to the findings of the research : 1. The students show a dispersion close to normal in understanding instructive texts. Success level is medium. 2. The students are successful in understanding narrative texts. 3. When considering the sexuality of the group, girls seem to be more successful in understanding both instructive and narrative texts compared to boys. There is also a significant difference between the understanding levels of both texttypes. Besides, both boys and girls understand narrative text better than instructive texts. 4. A significant difference is found in understanding what is read in both instructive and narrative texts, based on the educational level of the parents. According to this differentiation, the children of graduate parents are more successful in both types of text compared to non-graduate parents. A significant difference is determined in understanding levels of both texts, based on the educational levels of the parents. The children of graduate parents understand instructive texts better, while the others understand narrative texts better. 5. A significant difference is found in understanding what is read in both instructive and narrative texts, based on the settlement unit where the school is located. The students in the schools in the urban are understand instructive texts better, while the others understand narrative texts better. 6. There is a significant difference in understanding what is read in both instructive and narrative texts, based on socio-economic and socio-cultural levels of the students. The students at higher socio-economic and socio-cultural level are more successful in both texts, compared to those at a lower level. Besides, the students at a higher socio-economic and socio-cultural level understand instructive texts better, while the students at a lower socio-economic and socio-cultural level are more successful in understanding what they read in narrative texts. 7. It is seen that the students in general are more successful in understanding what they read in narrative texts.