Dokuma sektöründe üretim biriminde çalışan personelin eğitim durumlarının, görev pozisyonlarına göre incelenmesi ve ilgili öğretmenlik programı açısından değerlendirilmesi
Reserching the workers education levels in terms of their tosk those positions who work weaving sector in produçtion unit and evaluating these positinons in term of related teaching programme
  1. Tez No: 159464
  2. Yazar: SEVGİ KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİDE SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dokuma ve Örgü Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu araştırmada,“dokuma sektöründe üretim birimlerinde çalışan personelin eğitim durumlarının, almış oldukları görev ve sorumluluklar açısından incelenmesi ve bu doğrultuda ilgili öğretmenlik programlan mezunlarının tekstil sektöründe istihdam edilebilecekleri pozisyonlar ve bu pozisyonlara ilişkin yeterliliklerin”saptanması amaçlanmıştır. Anket tekstil sektörünün yoğun olduğu Bursa, Tekirdağ ve Kırklareli'nde dokuma alanlarında faaliyet gösteren ve ulaşılabilen 29 işletmeye uygulanmıştır. Anket işletmelerde; işletme müdürleri, dokuma şefleri ve insan kaynaklan uzmanlar tarafından cevaplanmıştır. Veri toplama aracı olarak, araştırmanın amaçlan doğrultusunda, işletme yetkililerinden ve uzmanlardan alınan görüşler, paralelinde araştırmacı tarafindan geliştirilen anket kullanılmıştır. Araştırmada verilerin analizi SPSS 12.0 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Frekans ve yüzde dağılımları değişken alınarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular uygun başlıklar altında tablolar halinde sunularak yorumlanmıştır. İşletmelerin çoğunluğu sektörde 10 yıldır fâaliyette bulunmaktadır. Dokuma alam dışında en çok iplik birimleri vardır. Dokuma ve dokumaya hazırlık birimlerinde işletmelerin çoğu 40 ile 60 arasında personel çalıştırmaktadır. Araştırmaya katılan işletmelerin yansından fazlası tam kapasite çalışmaktadır. Çoğunlukla işletmeler sektörle ilgili gelişmeleri fuarlara katılarak takip etmektedirler. İşletmelerin genelinin Ev Tekstil Sanayicileri İş Adamları Derneğine üye oldukları belirlenmiştir. Araştırma kapsamına alman işletmelerin yansından fazlasında araştırma-geliştirme (ar-ge) çalışmaları yapılmamaktadır. İşletmelerin çoğunluğu hizmet - içi eğitim programları uygulamaktadır. Genelde tüm personele hizmet içi eğitim uyguladıktan belirlenmiştir. İşletmeler de çalışanların tamamına yakın bir kısmı 20 - 40 yaş arasındadır. Erkek çalışan kadın çalışana göre çok daha fazladır. Özellikle yönetim kadrosunda11 bayan çalışan yok denecek kadar azdır. Çalışanların büyük bir kısmı ilkokul mezunudur. Bunu meslek lisesi mezunları izlemektedir. Meslek lisesi mezunlarının ise genelde tekstil bölümü mezunu oldukları, bu mezunların da üretim birimlerinde vasıfsız işçi pozisyonu hariç her pozisyonda (şef ustabaşı, usta, vasıflı işçi) çalıştığı anlaşılmaktadır. Fakülte mezunu oldukça azdır. Çalışanların %16'sı tekstil mühendisleri iken, tekstil öğretmeni bulunmamaktadır. Personel alımlarında genelde tüm personele mülakat sınavı uygulandığı,“alanı İle ilgili iş tecrübesi*”ve“çalışma ahlakı”gibi vasıflara önem verildiği vurgulanmaktadır. İşletmeler orta öğretimden ve yüksek öğretimden gelenleri mesleki açıdan yeterli bulmamaktadırlar. Yetersizlik sebepleri ise, mezunların pratik yönlerinin zayıflığıdır. İşletmelerin çoğunluğu üniversite sanayii işbirliğinin gerekliliğini savunmaktadırlar. Ayrıca teknik gezilere izin vererek üniversitelere destek olduklarını belirtmektedirler. Firmaların üniversitelerden ortak beklentileri ise, uygulama yönü kuvvetli bireylerin yetiştirilmesidir. Araştırma kapsamında tekstil öğretmenliği mezunlarının sektörde istihdam edilebilecekleri pozisyonlar ve bu pozisyonlara ilişkin görev ve sorumlulukları da belirlemeye çalışılmış, işletme yetkililerinden alman bilgilere göre, mezunların sektörde öncelikle“eğitim uzmanı”olarak istihdamı, bunun yanı sıra alanları ile ilgili yeterliliklerine bağlı olarak“dokuma müdürü”,“dokuma şefi”ve "vardiya amiri olarak görev alabilecekleri belirlenmiştir. Ayrıca araştırmada bu pozisyonların ( eğitim uzmanı, vardiya amiri, dokuma şefi, işletme şefi vb. ) gerektirdiği bilgi ve beceri düzeylerinin neler olması gerektiğine de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY İn this research it is aimed to investigate the education levels of personnal working in production units of weaving sector from the point of their duties and responsibilities and in this directon determining the positions in which the graduates of relevant teacher programs can be employed in textil sectror and edaquaties related to these positions Polls were taken in the 29 textile factories which are running in the field of weaving in bursa, Tekirdağ and Kırklareli Polls were responded by factories' managers, weaving chiefs and personal source experts. As a data collecting means, a poll that was formed by researcher in the direction of opinions of factories' managers and experts, was used. Frequency and percentage dispersion was evaluated by taking different variations. Acquired data interpreted by submiting tkem under the appropriate headings. Most of the factories have been running in this sector approximately for 10 years. Following weaving units secondly and mostly there are yarn producing units in foctories. İn weaving units and preparation to weaving units most of the foctories employ from 40 to 60 employees. More than half of the factories that are included in this research runs full capacity. Mostly, factories follows the progress related with sector by attending fairs. It was determined that generally most of the factores are a member of“home textile industrialist bussinesman association”. Among these factories more than half don't have a research and development unit (arge). And most of these factories carry out education programs in themselves. Nearly all the workers that work in textile factories are between 20 and 40 years old. In this sector men are more than women. Especially in management departments of these factories we may say there is no women. Most of the workers are graduates of primary school. That amount is followed by the graduates of proffession high schools. It is realised that profession high scools's graduates are employed in production units as chief foreman,master,qualified worker but notIV unqualified worker. There are very little university graduate in this sector. While %16 of the worker are textile engineer, there is no textile teacher. İn electing and evaluating aplicants for work, it is stated that all hte aplicants are being interwieved with and the qualifies related with working experience and working morelity are considened to be important. Factories consider that employeeswho come from universities and middle scholls are not sufficiently qualified. İt is wekness of practical experiences of graduates that maket hem lack of sufficient qualifications. Most factories think that it is needed to cooperate between factories and universities. And they state that they were supporting universities by allowing tecnical trips in their factories. Factories' communal prospect from universities is to educate people as a strong qualified students. İn this research it is aimed to determine the positions which textile teachers is going to be employed and the dutues, responsibilities that is related with these positions. According to data that was taken from factories' s managers, quraduates are being employed as a“ training expert”in factories and in addition to that related with their abilities they might have a position as a“weaving manager”, "weaving chief and shift director.