Opera sanatına yönelik ses eğitiminde (şan) nefesin, sesin oluşumu ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
The formation of breath and tone in opera art oriented tone training and analysis of its physical features
- Tez No: 159483
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. EFLATUN NEİMETZADE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 163
Özet
OPERA SANATINA YÖNELİK SES EĞİTİMİNDE (ŞAN) NEFESİN, SESİN OLUŞUMU VE FİZİKSEL ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Kıvanç Ayçan GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Bu araştırma, Opera sanatına yönelik ses eğitiminde (şan) nefesin, sesin oluşumu ve fiziksel özelliklerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Betimsel bir çalışma ile hazırlanan bu araştırmada kaynak tarama yöntemiyle yerli ve yabancı kaynaklar taranmış, görüşme yöntemi kullanılmıştır. Görüşme, mesleki şan eğitimi veren okullardan H.Ü. Konservatuarı Opera Ana Sanat Dalı, Bilkent Sahne Sanatları Fakültesi Opera Ana Sanat Dalı, Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Opera ve Koro Bölümü, Ankara Üniversitesi Konservatuarı Koro Bölümü, Konya Selçuk Üniversitesi Konservatuarı Şan Bölümü, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Konservatuarı Opera Ana Sanat Dalı ve Ankara Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğünde görev yapan solist sanatçılardan on iki uzmanla yapılmıştır. Araştırmada, opera eğitiminde nefes ve sesin kullanımı ile ses eğitimindeki önemine ilişkin bulgular belli ölçülere göre değerlendirilerek yorumlanmış ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 THE FORMATION OF BREATH AND TONE IN OPERA ART ORIENTED TONE TRAINING AND ANALYSIS OF ITS PHYSICAL FEATURES (Postgraduate Thesis) Kıvanç Aycan GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCES June, 2005 SUMMARY This study has been carried out to examine the formation of breath and tone in opera art oriented voice training and its physical features. In this study which has been prepared through a descriptive working, local and foreign sources have been scanned by means of source scanning method and the method of interview has been used. The interview has been fulfilled in the schools which provide professional singing training with twelve experts among soloist artists working in Hacettepe University Conservatory, Opera Art Department; The Faculty of Bilkent Performing Arts, Opera Department; Başkent University Fine Arts Department of Opera and Chorus; Conservatory of Ankara University, Department of Chorus; Konya Selçuk University Conservatory, Department of Singing; Eskişehir Anadolu University Conservatory, Opera Art Department; Ankara General Directorate of State Opera and Balet. In this study, the findings regarding the use of breath and tone in opera training and its importance in tone training have been evaluated and interpreted according to some measurements and various suggestions have been made.