Üç kusak kadının beslenme durumu ve bilgi düzeyleri ile besin hazırlama, pişirme, saklama uygulamalarının karşılaştırılması
The comparation of female preparation and cooking applications with three generatios' (doughter,mother, grandmother) nutrition condition and knowledge level
  1. Tez No: 159484
  2. Yazar: EMİNE KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVİN ŞANLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Nutrition and Dietetics, Home Economics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
ÖZET Bu araştırma üç kuşak kadının beslenme durumlarını, beslenme bilgilerini, diyet örüntülerini, besin hazırlama, pişirme ve saklama uygulamalarını incelemek ve araştırma sonuçlarına göre çözüm önerileri getirmek amacıyla planlanmış, yürütülmüş ve sonuçlandırılmıştır. Araştırmanın örneklemeni Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Ankara'nın Mamak İlçesi merkezinde bulunan Cebeci Anadolu Meslek, Kız Meslek Lisesinde okuyan kız öğrenciler ve onların anne ve anneanneleri oluşturmaktadır. Bu okulun seçilme sebebi araştırmacının burada görev yapması dolayısıyla üç kuşağa kolay ulaşabilmişidir. Araştırma 142 kız öğrenci, annesi ve anneanne olmak üzere toplam 426 kişi ü- zerinde yapılmıştır. Araştırmanın verileri anket tekniği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, Windows ortamında SPSS 1 1.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Üç kuşak kadının demografik bilgileri, beslenme durumları, beslenme bilgi düzeyleri, besin hazırlama, pişirme ve saklama uygulamaları bir günlük enerji ve besin öğesi alım ları sonuçlarının değerlendirilmesinde aritmetik ortalama ( I), standart sapma (S), stan dart hata (SI) ve alt-üst değerleri ile ortancalar hesaplanmıştır. İstatistiksel değerlendirmede uygun tablolara t testi, Anova-scheefe, ki-kare (x2) testi uygulanmış, sayı ve yüzde dağılımları alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; Beden Kitle İndeksine (BKİ) kız, anne ve anneanne de sırasıyla 20.4±2.45 kg/m2, 26.3±4.44 kg/m2, 27.9±4.46 kg/m2'dir. Öğün sayısı, öğün atlama nedeni ve durumu, en çok atlanılan öğün, sabah kahvaltısı yapma sıklığı, evde yemek pişirme durumu ve hangi tür yemek pişirdikleri, evin dışında yemek yeme duru mu ve yemek yeme sıklığı, evin dışında hangi tür yiyecekleri tükettikleri, beslenme ile ilgili bilgileri nerelerden öğrendikleri, hazır yiyecek ve içecekleri kullanma sıklığı,egzersiz ve yürüyüş yapma durumunda üç kuşak kadını arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak önemli olduğu belirlenmiştir (p0.05). Günlük enerji ve besin öğeleri alımı (RDA) standartlarla karşılaştırıldığında kız, anne ve anneannelerin sırasıyla % 53.5, % 54.9, % 53.5'inin enerji; % 55.9, % 63.4, % 64.8'ünün protein; % 23.2, % 20.4, % 26.8'inin A vitamini; % 21.1, % 21.8, % 31.7'sinin C vitamini; % 7.0, % 9.2, % 2.1 'inin tiamin; % 18.3, % 36.6, % 35.2'sinin riboflavin; % 19.0, % 42.3, % 31.0'ının kalsiyum; % 48.6, % 37.3, % 38.0'ının demir; % 44.4, % 61.1, % 54.9'unun fosfor tüketimlerinin yeterli düzeyde ( % 67-133 arasında) olduğu saptanmıştır. Obez olan kadınların, obez olmayan kadınlara göre günlük enerji ve besin öğeleri değerlerinin daha düşük olması, obez kadınların beslenmelerine daha çok dikkat etmelerinden kaynaklandığı söylenebilir. Üç kuşak kadının bir günlük besin çeşitliliği açısından tüketimleri karşılaştırıldığında ise fark önemsiz bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This research is planned, progressed and resulted in order to examine the nutrition conditions, nutrition habits, diet patterns, cooking and preservation applications of the female generations (daughter, mother, grandmother) and find out the solution proposals according to research results. The female students (girls), who are studying at Cebeci Anatolian Vocational high school in Mamak/Ankara, and their mothers and grandmothers are constituing the sampling of this research. The reason of selecting this school is the easy availibility of generations which is gained by researcher's duty (teacher) in this school. This research is practised on 426 women (142 girls, 142 mothers of these students, 142 grandmothers). The research's data are collected by using questionarre technique. SPSS 11.0 statistical pocket program in Windows is used to evaluate the data. The arithmetic mean (x ), standard deviation (S), standard error (SI) and top, bottom and medium values are calculated while evaluating the generations' demoghrapic conditions, nutrition conditions, nutrition levels, food preparation and cooking and preservation applications and one day energy gaining and nourishment results. In the statistical evaluation, t test, Anova-Scheefe and Chi-Square (x2) are applied to suitable tables and number and percentage dispersions are calculated. It is statistically understood that the difference between these generations are important while analyzing the number of meals having in a day, the reasons of failed mealtimes, the types of foods that are cooked, the reasons for having meal outside and frequency of this, the source of nutrition knowledge, the frequency of eating fast-food and drinking beverages and sports habits (p< 0.05).IV There is statistically meaningful relationship between the answers of nutrition conditions and the answers of food preparation, preservation and cooking among generations. It is understood that generations have enough knowledge about nourishment with % 75.1. The amount of energy that is gained in a day is 1769.5±849.2 kcal, 1572.9±541.8 kcal, 1482.5±515.8 kcal for daughters, mothers, grandmothers, respectively. Although daily energy and protein gaining is important (p0.05). When the daily energy and nutrients are compared with the standarts Body Mass Index (BMI), it is seen that the daughters', mothers', grandmothers' consumptions are sufficient( between % 67-%133) with the percentages % 53.5, % 54.9, % 53.5 for energy; % 55.9, % 63.4, % 64.8 for Protein; % 23.2, % 20.4, %26.8 for A vitamin; % 21.1, % 21.8, % 31.7 for C vitamin; % 7.0, % 9.2, % 2.1 for tiamin; %18.3, % 36.6, % 35.2 for ryboflavine; % 19.0, % 2.3, % 31.0 for calcium; % 48.6, %37.3, % 38.0 for iron; % 44.4, % 61.1, %54.9 for Phosphorus, respectively. The reason of less consumption of daily energy and nutrients of obese women is that they are more careful about their nutrition than normal women. If generations' (daughter, mother, grandmother) daily nutrient consumption variety is compared among them it is found that the difference is not important (p>0.05).