Komut ve eşli çalışma yöntemlerinin bazı tenis vuruş teknikleri üzerine etkisi
Effect of command method and with partner training on some shooting techniques of tennis
  1. Tez No: 159486
  2. Yazar: AYTEKİN KELEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET SEZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET“Komut Ve Eşli Çalışma Yöntemlerinin Bazı Tenis Vuruş Teknikleri Üzerine Etkisi”adlı bu araştırma ortaöğretim okullarındaki öğrencilerin Beden Eğitimi derslerindeki Tenis branşına özgü teknikleri uygularken komut ve eşli çalışma yöntemlerinin etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ankara ili şehir merkezinde bulunan Kılıçarslan Lisesi 'nde yapılmıştır. Araştırmada ortaöğretim okulundan şans yoluyla dokuzuncu sınıf şubelerinden üçü seçilmiştir. Okulda bir kontrol ve iki de deney grubu oluşturulmuştur. Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak hedefe yönelik atış testi ve vuruş analizleri testi uygulanmıştır. Testlerde tenis tekniklerinden bachand, forehand ve servis teknikleri esas alınmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda, eşli çalıma yönteminin esas alınan vuruş tekniklerinin öğretimi üzerine anlamlı bir fark bulunmazken, komut yönteminin sadece backhand tekniğinin öğretiminde anlamlı bir fark bulunmuştur. Yöntemler arasında backhand tekniğinin öğretiminde anlamlı bir fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to determine the effective of the command and exercise with partner methods while students are doing techniques for tennis branch at the physical education lessons at junior high schools. This study was done at Kılıçarslan High School in city of Ankara. Three classes among all of classes randomly selected from the junior high school was divided into one control and two experiment groups and at this study, an empirical design with pre -test and last-test control group was carried out. As the means collecting Data, Throwing test towards any target and knock analyse test was carried out. Results of this study showed that instruction methods aren't effective on the tennis technical education, while the Command Methods are effective on the backhand.