6-9 yaş çocukların başlangıc gitar eğitiminde kullanılabilecek görsel materyallere ilişkin öğrenci ve uzman görüşlerinin değerlendirilmesi
An evaluation of the student and expert views concerning the visual materials in teaching the beginners' guitar to children aged 6-9
  1. Tez No: 159485
  2. Yazar: KUBİLAY HAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. EFLATUN NEİMETZADE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
6-9 YAŞ ÇOCUKLARIN BAŞLANGIÇ GİTAR EĞİTİMİNDE KULLANILABİLECEK GÖRSEL MATERYALLERE İLİŞKİN ÖĞRENCİ ve UZMAN GÖRÜŞLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Kubilay Han YALÇIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Kasım 2005 ÖZET Bu araştırma, 6-9 yaş çocukların başlangıç gitar eğitiminde kullanılabilecek görsel materyallerin eğitim/öğretim sürecinin niteliği ve hızını arttırması üzerindeki etkilerinin tespit edilmesi ve bu doğrultuda resim, karikatür ve diyagramlardan oluşan bir modelin tasarlanması amacıyla yapılmıştır. Araştırmada somut işlem dönemi olarak adlandırılan 6-9 yaş çocukların gitar eğitiminde kullanılabilecek görsellerin, gitarın ve müzik eğitiminin olgusal bilgilerini ya da soyut konularını, bu dönem çocukların zihinsel gelişmişlik düzeylerine uygun bir somutluk ve oyun ruhu yaratarak aktarmadaki etkileri irdelenmiştir. Betimsel bir çalışma olan bu araştırmada kaynak tarama ve görüşme modeli kullanılmıştır. Çocuk gitar eğitiminde kullanılmak üzere tasarlanmış olan görseller ile açık uçlu sorular kullanılarak yapılan görüşme, Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi ve Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde görev yapmakta olan klasik gitar eğitimcilerine uygulanmıştır. Araştırma da 6-9 yaş çocukların gitar eğitimine başlamaya uygunlukları, çocuk gitar eğitimine yönelik eğitsel materyallerin nitelikleri ve görsel materyallerin müzik eğitim sürecini destekleyici etkileri irdelenmiştir. Yapılan araştırmalar ve uzmanlardan alınan görüşler doğrultusunda önerilen görsel materyallerin gitar eğitiminin hızını ve etkinliğini arttırdığı sonucuna varılmış, öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
AN EVALUATION OF THE STUDENT AND EXPERT VIEWS CONCERNING THE VISUAL MATERIALS IN TEACHING THE BEGINNERS' GUITAR TO CHILDREN AGED 6-9 Kubilay Han YALÇIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF EDUCATIONAL SCIENCES November 2005 ABSTRACT This study is executed for the purpose of determining the effects of visual materials on the quality and the speed of teaching / learning processes as used in the concrete operational phase of pre-school children or in teaching the beginners' guitar to children aged 6-9, since such an approach could play a role in transferring the factual data or abstract subjects of guitar teaching and / or basic musical education in a palpable way and with a spirit of play suitable for the level of intellectual development of the children within this period. In this descriptive study, the model of reference scanning and interviewing have been employed. Visual materials consisting of drawings, cartoons and diagrams, in addition to interviews with open ended questions have been submitted to the instructors of classical guitar in the Postgraduate Branch for Teachers of Music (Fine Arts Department, School of Pedagogy) at Gazi University; Hacettepe University State Conservatory; Bilkent University School of Music and Stage Arts, and Ankara Anadolu Highschool of Fine Arts. Furthermore, fitness of children to start learning to play guitar; attributions of educational materials directed towards teaching the beginner's guitar to children, and effects of visual materials on the process of such musical training are investigated and proposals envisioned.