Bir performans arttırma aracı olarak kıyaslama
  1. Tez No: 159488
  2. Yazar: BARIŞ KAYGISIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİROL BUMİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
121 ÖZET Günümüzde hızla değişen ekonomik, sosyal ve teknolojik şartlar ile en üst seviyede yaşanan rekabet ortamına uyum sağlayabilmek için örgütlerin değişimi takip etmeleri ve bünyelerinde gerekli değişiklikleri yapmaları bir zorunluluk halini almıştır. Bir işletmenin performansını arttırıp, rekabet gücü kazanmasına yardım edecek halihazırdaki yöntemler içinde kıyaslama, günümüzde en etkin ve rasyonel yönetim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. İşletmeler, kendilerini geliştirmek ve performanslarını arttırmak istedikleri konularda, kendi alanlarında“En iyi”olan işletmelerle nasıl kıyaslama yapacaklarını belirlemelidirler. Karşılaştırma süreç ve sonuçlarının, performans yönünden kendi alanında“En iyi”işletmelerle karşılaştırılması, en iyi uygulamaların belirlenerek, onlara ulaşılması için gerekli değişikliklerin yapılması gerekir. Bu çalışmanın amacı, son yıllarda kendinden sıkça söz ettiren kıyaslama konusunu kavramsal olarak anlatmak, kıyaslama sürecini incelemek ve bir yönetsel araç olarak yeni yönetim yaklaşımları ile ilişkisini anlatmaktır. Ayrıca bu çalışmada, kıyaslama yöntemiyle ilgili olarak Berdan Tekstil A.Ş'de yapılan bir uygulama çalışmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
122 ABSTRACT Nowadays, it has been an obligation for organizations to follow the changes and make necessary changes in their structure in order to keep up with the economical, social and technological conditions that are changing rapidly and the competing atmosphere which is at the highest level. Benchmarking is accepted as one of the most efficient and rational means of management among the existing methods that help an organization yo raise its performance and gain the power for competition. For developing themselves and raising their performance matters, organizations should determine how to do benchmark with the organizations that are“The Best”in their fields for their performance and to determine the best applications and make necessary changes in order to catch up with them. The aim of this study is to explain the subject of Benchmarking conceptuallywhich has been mentioned often in recent years, to examine the Benchmarking process and to describe its relationship with the new management approaches as a managerial means. Moreover, this study includes an application related with Benchmarking method which has been carried out in Berdan Tekstil A.Ş.