Turizm işletmeleri yönetiminde profesyonelleşme ve iş tatmini ilişkisi: Ankara'daki 4 ve 5 yıldızlı oteller üzerine bir araştırma
- Tez No: 159497
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Artan rekabet koşullan karşısında ayakta kalmak isteyen işletmeler etkinlik ve verimliliklerini artırmak amacıyla çeşitli yönetsel yöntemler izlemektedirler. Bu izlenen yönetsel yöntemlerin başında ise, işi yapacak bireye işi sevdirmek gelmektedir. Bu kavram iş tatmini olarak tanımlanmaktadır. İş tatminini etkileyen birçok içsel ve dışsal etken bulunmaktadır. Çalışmada bu etkenlerin yanı sıra, bireyin profesyonelleşme düzeyinin, bireyin iş tatminine etkisi ortaya konmaktadır. Profesyonelleşme kavramı çoğu zaman yanlış kullanılmakta, kimi zaman ise bazı kavramlarla karıştırılmaktadır. Profesyonelleşme esas, olarak bir iş ya da uğraşım meslekleşmesi sürecinde tamamlanması gereken davranışsal normların tümünü ifade etmektedir. Bu açıdan ele alınan profesyonelleşme kavramının ve alt niteliklerinin iş tatminine etkisinin incelenmesi bu çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. iş tatmini ile profesyonelleşme arasında bir ilişki olduğu hipotezinden yola çıkarak,“iş tatmini”ve“profesyonelleşme”arasındaki ilişki, Ankara'daki 4 ve 5 yıldızlı otellerin üst ve orta kademe yöneticileri üzerinde araştırma yapılarak test edilmiştir. Bu çalışma toplam dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, literatür çalışması sonucu elde edilen bilgilerden derlenen“İş Tatmini İle ilgili Kavramsal Açıklamalar”konusu, ikinci bölümde yine literatür bilgileri yardımıyla derlenen“Profesyonelleşme İle ilgili Kavramsal Açıklamalar”konusu ve üçüncü bölümde ise iki çalışmanın bir birine olan olası etkilerinin anlatıldığı“iş Tatmini ve Profesyonelleşme ilişkisi”konuları anlatılmaktadır. Dördüncü bölüm ise çalışmanın“Ankara'daki 4 ve 5 Yıldızlı Otel Yöneticilerinin Profesyonelleşme Düzeyleri ve iş Tatminleri Arasındaki İlişki Üzerine Bir Araştırma”isimli araştırma bölümünü anlatılmaktadır.“Sonuç ve Öneriler”kısmında ise, çalışmanın sonuçları yorumlanarak öneriler ortaya konmuş ve sonuca bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Under the growing competition circumstances, the businesses use different managerial methods to incerease the effectiveness and the effiicency. The most important managerial method is to assure the staff to love their job. This concept is defined as job satisfaction. There are various external and internal factors that effect the job satisfaction this study exposes not only this factors but also the level of professionalism of the individuals and the effects of individuals on job satisfaction. The term of professionalism is usuallay misused or misunderstanded. It can be said that, professionalism is the set of behavioral norms which an occupation should conduct during the process of profession. From this point of view the main scope of this study is to examine the effect of these norms on job satisfaction. The hypothesiss that there is arelation between job satisfaction and professionalism, is tested in the 4 and 5 star hotels in Ankara by a questionaire to the middle and top managers. This study comprises four chapters. First chapter includes conceptual explanations about job satisfaction. Second chapter includes conceptual explanations about professionalism. Third chapter includes the relation between job satisfaction and professionalism. Fourth chapter includes the research on professionalism level of managers and the relation between their job satisfaction who work in 4 and 5 star hotels in Ankara. The conclusion part includes the findings the comments and suggestions about the study.