Küreselleşmenin Azerbaycan ortak girişimlerindeki küresel nomlu yönetici profilinin belirlenmesine yönelik bir çalışma
- Tez No: 159496
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Günümüzdeki uluslararası siyasal ve ekonomik gelişmeler, globalleşme sürecini hızlandırarak, ülkeler arasında eskiye oranla daha sıkı bağlar kurulması ihtiyacını doğurmaktadır. Bunun sonucunda da, farklı ülkelerdeki müteşebbislerin karşılıklı menfaatleri icabı ortak amaç doğrultusunda hareket etmeleri sağlanmıştır. Çalışmada aralarında dolaylı ilişki bulunan üç ana temaya değinilmiştir. Bunlar; Ortak Girişim, Küreselleşme ve Ortak Girişim Yönetici Profili'dir. Çalışmada Ortak Girişim araştırılmış, çeşitli ülkeler arasında mezuat açısından benzer ve farklı yönlerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu benzerlik ve farklılık ile ilgili hususlara ayrıntılı olarak değinilmiştir. Küreselleşme ile ilgili olarak günümüz işletmelerinin ve yöneticilerinin nasıl etkilendiklerine değinilerek, küresel yöneticilerin özellikleri sıralanmıştır. Azerbaycan'da faaliyet gösteren ortak girişim yöneticilerine yönelik alan çalışması ile, ülkedeki ortak girişim işletmelerinin, hızla gelişen ve değişen küresel normlara ulaşmada önemli bir yol kat edildiği sonucuna varılmıştır. Araştırma bulguları ayrıca Azerbaycan'da faaliyet gösteren ortak yatırım işletmelerine yapacakları yatırımlar için yol gösterici öneriler geliştirilmesine de katkı sağlamıştır. 145
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The following questions have been mentioned in the present scientific work: Joint venture, Globalization and the Structure of Manager J.V. The political and economic events of the international society have accelerated process of globalization, having revived the necessity for close relationships between the countries. As a result of the above, the businessmen of different countries faced the need to act in common interests in order to reap mutual benefits This thesis examines and analyses legislations of a number of countries, their similarities and differences with respect to Joint Ventures. The author has researched the peculiarities of the laws in given area as well as the influence of globalization on the enterprises and its managers. The research also touches the main characteristics of the global manager. The surveys of Azerbaijan market have that despite the fast rates of development and change in global norms, entrepreneurs have reached the levels that can be considered successful. Foreign businessmen, willing to invest the capital in joint ventures need to deal with practical formalities, decision-making and plan future cooperation works. 146