Bankalarda kambiyo işlemleri ve muhasebe uygulamaları
  1. Tez No: 159501
  2. Yazar: FİSUN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UYGUR TEMİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Günümüzde iktisadi ve ticari hayat içinde önemli bir yer tutan bankayı, sermaye, para ve kredi üzerine her çeşit işlemi yapan ve düzenleyen, özel ve tüzel kişilerin, devletin ve işletmelerin bu alandaki her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için çalışan bir iktisadi kuruluş olarak tanımlamak mümkündür. Bankaların gerçekleştirdiği bu fonksiyonlar arasında, yabancı para ile yaptıkları faaliyetlerden biri olan kambiyo işlemleri hem para hem de kredi işlemleri arasında yer almakta olup, önemli bir yer tutmaktadır. Çünkü bankalar sadece ulusal para ile değil, yabancı para ile de işlem yapmaktadırlar. Bu çerçevede, globalleşen dünyada, ülkelerin ticari hayatında hem yurt içi hem de yurt dışı işlemlerin düzenli olarak yürütülmesi gerekmektedir. Bankacılık tarihinde, kambiyo işlemlerinin Osmanlı imparatorluğu'na kadar dayandığı ancak düzenli bir kambiyo rejiminin 25.02.1930 tarihinde yayımlanan 1567 sayılı Kanun ile gerçekleştiği görülmektedir. 1970 yılında süresiz olarak uzatılan bu Kanun' göre,. Türkiye'de ve dışarıda yerleşik kişiler, bankalar ve özel finans kurumları vasıtasıyla yurtdışına serbestçe Türk Parası gönderebilirler,. Türkiye'de yerleşik kişilerce döviz bulundurulması, banka ve diğer yetkili kurum ve müesseselerden döviz satın alması, döviz hesabı açılması, yurt içinde ve yurt dışında tasarrufu serbesttir, TL ile ödemeyi sağlayan belgeler serbestçe ihraç edilebilir.164 1567 sayılı Kanun' a dayanılarak hazırlanan 32 sayılı Karar 11.08.1989 yılında yürürlüğe girmiştir. Bu Karar' da bankalarda döviz ve dövizi temsil eden belgelere ilişkin tüm işlemler ile dövizlerin tasarruf ve idaresine geniş olarak yer verilmiştir. Bu da bankalarda kambiyo işlemlerinin daha düzenli ve daha serbest yapılmasını sağlamıştır. Bankalar, kambiyo işlemleri olan döviz ve efektif alım - satımı ve bunların vergilendirilmesi, yabancı para evalüasyonu ve arbitrajı, içeriği yabancı para olan havaleler, döviz tevdiat hesaplan ile ilgili işlemler, döviz kredileri, döviz teminat mektupları ve yabancı para kasa farklarını, Bankalar Kanunu, Vergi Kanunu ve tek düzen hesap planı çerçevesinde yürütmektedir. Bu çalışmada öncelikle, bankalarda kambiyo işlemleri tanıtılmış, bu işlemler hukuki açıdan ele alınmış, kambiyo işlemlerinin muhasebe uygulamaları ve bu alanda yaşanan gelişmeler incelenmiştir. Ayrıca bankacılık sektörünün gelişimi açısından, kambiyo ile ilgili Avrupa Birliği ülkelerindeki gelişmeler ve AB ile muhtemel bir üyelikte uyum imkanları ve buna yönelik öneriler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The bank concept that occupies a large part in today's economical and commercial life can be defined as an economical organization that carries out and regulates all kinds of transactions for capital, money and loan and that functions to meet all requirements of natural and legal persons, state and businesses in these issues. Among these functions that the bank serves, foreign exchange transactions it carries out with foreign currencies are both a monetary and loan process and play an important role. Because the banks are making their transactions not only with local currency but also with foreign currency. In this framework, both domestic and international transactions in the commercial life of the countries in the globalized world should be executed regularly. It is known that foreign exchange transactions date back to Ottoman Empire but that the regular foreign exchange regime was established with the Law no. 1567 issued on 25.02.1930. According to this law that was extended with no time limitation,. Persons who lives in Turkey or abroad can send Turkish money to abroad freely by means of banks and private financings institutions,. Keeping foreign currency, purchasing foreign currency from the banks and the other authorized institutions and organizations and opening foreign exchange accounts and saving in and out of the country by the persons living in Turkey are allowed,. The documents enabling payment via TL can be exported freely.166 Resolution no. 32 prepared based on Law no. 1567 was put into force on 11.08.1989. In this resolution, all the transactions regarding the foreign currency and the documents representing the foreign currency and the saving and management of the foreign currencies were given a large place. It enabled the foreign exchange transactions to be made more regularly and freely. Banks are executing the foreign currency and effective purchase and sale, and the respective taxation that are the foreign exchange transactions, evaluation and arbitrage of the foreign currencies, transfers with foreign currencies, transactions of foreign currency accounts, loans of foreign currency and letter of guarantee of foreign currency, over and short account with foreign currency within the framework of Banks Law and Tax Law and uniform accounting plan. In this study, primarily the foreign exchange transactions were introduced, these transactions were discussed in terms of legal aspects and accounting implementations of the foreign exchange and the developments experienced in this issue were examined. Moreover, developments of foreign exchange in the EU countries in terms of the developments of the banking sector and the harmonization opportunities in a possible EU membership and the respective offers were presented.