Irak Türkmen masallarında motif ve tip incelemesi
  1. Tez No: 159503
  2. Yazar: NAJDAT MURAD
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHSEN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 471
Özet
455 ÖZET Irak Türkmenlerinin Masallarında Motif ve Tip İncelemesi adlı çalışmamız; bir giriş, beş bölüm ve 70 masal metninden meydana gelmektedir. Giriş bölümünde; masal türü, çeşitli araştırmacıların görüşleri aktarılarak tanıtılmıştır. Genel olarak masalların şekil ve muhteva özellikleri verildikten sonra; Irak Türkmenlerinin Masallarının şekil ve muhteva özellikleri de ayrıca verilmiştir. Birinci bölümde; Türkiye'de masallarla ilgili yapılan çalışmalar belirtilmiş, bir bibliyografya oluşturulmaya çalışılmıştır. Ayrıca gerek Irak'ta, gerekse Türkiye'de Irak Türkmenlerinin masallarıyla ilgili çalışmalar tespit edilmiştir. İkinci bölümde; Irak Türkmenlerinin arasında masal anlatma geleneğine değinilip, teorik bilgilere yer verilerek Iraklı Türkmen bir masal anası (Hatica Ahmet) tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde; masallardaki formuller beş ana başlık altında (1. Başlangıç, Formelleri, 2. Bağlayış Formelleri 3. Bağlayış ve Benzer Durumlarda Kullanılan Formeller 4. Bitiş Formelleri 5. Çeşitli Formel Unsurları) verilmiştir.. Dördüncü bölümde; masallardaki tip numaralan, Stith Thompson'un,“The Types Of The Folktale”, ve Eberhard ile Pertev Naili Boratav'ın“Typen Türkicher Wiesbaden”adlı kataloglarına bağlı kalınarak, 3 1 yeni masal tipi tespit edilmiştir. Beşinci bölümde, Stith Thompson'un uluslar arası“Motif index Of Folk- Literature”adlı motif kataloguna bağlı kalınarak, katalogda karşılığı bulunmayan 50'ye yakın yeni motif ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
456 ABSTRACT Our paper entitled“Motive and Type Study in Iraqi Turkmen's Folktales”consists of one introduction, five chapters and texts of 70 folktales. In the introductions, folktales are introduced with reference to opinions of various researchers. After giving general form and contents of the folktales, form and contents of the Iraqi Turkmen's folktales are given separately. In the first chapter, the studies related to folktales in Turkey are cited and a bibliography is attempted to be created. In addition, those studies related to Iraqi Turkmens' folktales in both Turkey and Iraq. In the second chapter, folktale telling tradition amongst the Iraqi Turkmens is mentioned and some theoretical information is given and an Iraqi Turkmen Story Mother (Hatica Ahmet) is introduced. In the third chapter, forms in the folktales (namely 1. Introductory forms, 2. Connection Forms, 3. Connection Forms and the Forms Used in Similar Conditions, 4. Conclusion Forms, 5. Various Form Elements) are given. In the fourth chapter, 31 new story types are determined based on the catalogues of Stitih Thompson's“The Types of Folktale”and Eberhard, Pertev Naili Boratav's“Typen Türkischer Wiesbaden”. In the fifth chapter, in accordance with Stitih Thompson's international“Motif Index of Folk-Literature”motif catalogue, nearly 50 new motifs have been determined which are not present in this catalogues.