Muhasebe eğitiminde faaliyete dayalı maliyetlendirme ve bir uygulama
Activity based costing in accounting education and an application
- Tez No: 159519
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YİĞİT ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Faaliyete dayalı maliyetlendirme, değişen üretim ortamlarına uyum sağlayabilmek ve maliyet muhasebesinde daha doğru bilgiye ulaşabilmek için yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkan bir maliyetleme yöntemidir. Son yıllarda hızla gelişen teknolojinin yarattığı yeni üretim ortamları, muhasebe sistemlerini de etkileyerek yeni yaklaşımların doğmasına neden olmuştur. Yeni üretim ortamlarında, işletmelerin üretim ve maliyet yapıları farklılaşmıştır. Bu farklılaşma, endirekt giderlerin artmasına yol açmıştır. Bu sayede de geleneksel muhasebe eğitiminde verilen maliyetlendirme sistemlerinin genel üretim maliyetlerinin dağıtım sürecindeki yetersizliklerini ortaya çıkarmıştır. Özellikle devlet kuruluşlarında geleneksel muhasebe eğitiminin de etkisi ile kimi zaman eksik kalan ve karar alma süreçlerinde katkısı tam olarak bulunmayan geleneksel maliyetlendirme yöntemlerinin yerine, yöneticilerin karar alma süreçlerine katkıda bulunan bir maliyetlendirme yöntemi olan faaliyete dayalı maliyetlendirme yönteminin Türk Silahlı Kuvvetlerinde özellikle üretim süreci bulunan bir kurumunda uygulanabileceğini göstermek ve bunun için bir model oluşturmak uygulamada hedef olarak seçilmiştir. Araştırmada 2nd Ana Bakım Merkezi Komutanlığında kaynakların etkin ve verimli kullanılmasını sağlamak için kullanıla:-, ciğer metotlarla birlikte, kaynakların, faaliyetlerin ve çıktıların maliyetleriyle incelendiği farklı bir bakış kazandırma amacı güdülmüştiir. Kar amaçlı işletmelerin yararlandığı maliyet izleme ve yönetimi yöntemlerinden faaliyete dayalı maliyetlendirmeyi bir devlet kuruluşu ve Türk Silahlı Kuvvetleri' nin bir birimi olan İmci An-: Makim Merkezi Komutanlığında da uygun bir şekilde kullanılabileceğini ortaya koymaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Activity Based Costing is a method, which is found to get the more accurate information, for changing production tehcnique. Production tehcnique is rapidly changing because of the huge progress in tehcnology recently that cause new techniques for accounting. New techniques have been changed production and cost structure. This change caused to increase in indirect costs. General production expenditure will be insufficient because the cost system given traditional accounting education. Especially in public sector, instead of traditional accounting techniques activity based costing will contribute to the manager for making decision. In the application a production process in the Turkish Military Force will be examined and a model will be constituded. Among the methods which are considered the efficiency and productivity of resources a different view can be obtained by investigating the cost of output and activities. Activity based costing is done by profit organisation is applied in 2nd Main Center of Maintenance.