1960'lı yıllardan günümüze vatandaşlık eğitimi ders kitaplarının değerlendirilmesi
Evaluation of citizenship education course books from 1960's to present day
- Tez No: 159520
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞATAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Türk Milli Eğitim Sisteminde, 1960'lı yıllardan günümüze ilköğretim kurumlarında okutulan Vatandaşlık ve İnsan Haklan Eğitimi dersini etkili hale getirecek, ders kitaplarındaki temel kavramların ve bu kavramların vatandaşlık eğitimine katkısının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için; Vatandaşlık ve İnsan Haklan Eğitiminin yasal temelleri nelerdir? Türkiye'de Vatandaşlık ve İnsan Haklan Eğitimi konusunda neler yapılmaktadır? Uygulanan ve uygulanmakta olan, eğitim programlarına göre ders kitaplarında vatandaşlık ve insan hakları eğitimi ile ilgili kavramlar ne şekilde ele alınmaktadır? sorularına cevap aranmıştır. Araştırmada, vatandaşlık ve insan haklan eğitiminin anlamı, gerekliliği, amacı ve ilkeleri tartışılmış ve yasal çerçevesi incelenmiştir. Türkiye'de vatandaşlık ve insan haklan eğitimi alanında yapılan çalışmalar, akademik, resmi ve gönüllü etkinlikler şeklinde ele alınmıştır. 1962 yılından 2004 yılma kadar olan sürede okutulan vatandaşlık eğitimi ile ilgili ders kitaplarındaki kavramlar, vatandaşlık ve insan hakları eğitimine sağlayabileceği yararlar açısından incelenmiştir. Araştırma tarama modelindedir. Bu yüzden önce konunun eğitsel ve yasal boyutların konu alan bir literatür taraması yapılmış, sonra da içerik analizi yöntemiyle on iki (12) ders kitabına analiz uygulanmıştır. Analizdeki alt kategoriler hak, ödev, özgürlük, demokrasi, adalet, hoşgörü, barış, sözleşme, kamu, yetki ve dayanışma olarak belirlenmiştir. Bağlam birimi olarak cümle seçilmiş ve analiz ünitesi olarak belirlenen konuların her cümlede ne sıklıkla geçtiği saptanmıştır. Bulgular içerisinde, Vatandaşlık Eğitimi ders programları incelendiğinde, program geliştirme çabalarının sürekli olarak devam ettiği görülmektedir. Cumhuriyetin ilk yıllarında, yeni devlet düzeninin halk tarafından daha rahat anlaşılması, sağladığı yararların fark edilmesi ve toplumca kabullenip yaşatılabilmesi için ders programlarına bu yönde konular eklenmiştir.İİİ Ders kitaplarının, insan haklan ve özellikle de demokrasi eğitiminin öğretilmesinde, yararlanabilecek zengin birer kaynak niteliğinde olduğu görülmektedir. Bütün kitapların analizinde hak kategorisi, en yüksek yoğunluk puanına sahip kategori olduğu görülmektedir. İkinci sırada özgürlük kategorisi, üçüncü sırada ise demokrasi kategorisi yer almaktadır. Araştırmanın diğer önemli bulguları arasında; vatandaşlık eğitiminde, daha önceki yayımlanan programlara göre hazırlanan kitaplarda, belirlenen temel kavramların yoğunluklarının düşük olduğu, içerik analizi yapılan tüm ders kitapların, vatandaşlık ve insan haklan eğitimi ile ilgili tüm kategorilerinin ortalama yoğunluk puanının 20,89 olduğu ve insan haklan konularına yer verme sıklığı bakımından ilk üç sırada yer alan ders kitaplarının 7.1, 8.A ve 7.2 ders kitabı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT in this research the main purpose has been focused on the basic concepts in the course books and the examination of these concepts' contributions to the citizenship education in order to increase the efficiency of the lesson of citizenship and human rights education having been taught in elementary schools since the beginning of 1960's. in order to reach this aim, answers for the following questions have been searched: What are the legal bases of citizenship and human rights education?, What is being done in Turkey in the area of citizenship and human rights education?, in what ways are the concepts relating with citizenship and human rights education being taken in consideration when examined under the light of the having been applied beforehand and being applied at the moment education programs?. in the research, citizenship and human rights education's meaning, requirement, purpose and the principles have been discussed about and its legal frame has been examined. The works having been done in Turkey till our day in the area of citizenship and human rights education have been classified and examined under the categories of academic, legal and volunteered facilities. The concepts having been taught in the course books related \vith citizenship rights between the years 1962 and 2004 have been taken in hand from the angles of the contributions they can make to the citizenship and human rights education. Research is in scanning model. So first of ali, a literatüre scanning aiming the subject's educational and legal dimensions has been done and then by means of index analysis technique in 12 (twelve) course books index analysis has been applied. The sub - categories in the analysis are rights, task, freedom, democracy, justice, tolerance, peace, contract, public, authorization and solidarity. As the unit of connection sentence has been chosen and it has been spotted that how often the subjects defined as unit of analysis have been mentioned in each sentence.inside the findings required, when the citizenship lesson programs examined it can be seen that studies have been going on to improve the program, in the first years of the Turkey Republic, subjects related with government's new policy have been added in the curriculum to make it clearer and to make its contributions more easily recognizable and acceptable by the public. it seems so that course books are invaluable, rich resources in the area of the education of citizenships and democracy. in the analysis of ali the course books, the sub-category of rights has the highest density point. in the second place the category of freedom and in the third place the category of democracy stands. Among the other important findings of the research; the density of the main concepts defined is low according to the books about the education of citizenship published before, ali the categories' average density point related with citizenship and human rights education the course books of which index analysis have been made is 20,89 and the first three course books in the area of mentioning human rights subjects are in order 7.1, 8.A and 7.2 course books.