Ankara Hacettepe Üniversitesi ile Bakü Müzik Akademisi'ndeki keman eğitiminin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative study of violin education at Ankara Hacettepe University State Conservatory and Bakü Music Academy
- Tez No: 159518
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
“ANKARA HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARI İLE BAKU MÜZİK AKADEMİSİ'NDEKİ KEMAN EĞİTİMİNİN KARŞILAŞTIRMALI OLARAK İNCELENMESİ”(Yüksek Lisans Tezi) Hicret Tevhide ÇÖL GAZI ÜNİVERSİTESİ EGITIM BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ GÜZEL SANATLAR EĞİTİMİ ANABİLİM DALI MÜZİK ÖĞRETMENLİĞİ BİLİM DALI (Ankara, 2004) ÖZET Bu araştırma, Ankara Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı ile Baku Müzik Akademisi'ndeki keman eğitiminin benzer, farklı ve ortak yanlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, taşıdığı amaç ve bu amaca uygun olarak izlenen yöntem ve toplanan verilerin niteliği açısından durum saptamaya yönelik betimsel bir çalışmadır. Araştırma için bu iki kurumun keman eğitimiyle ilgili yurt içi ve yurt dışı kaynaklar taranmış, verilerin toplanması ve çözümlenmesi işleminde Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda görevli Azerbaycanlı uzman öğretim üyelerinden etkin bir biçimde yararlanılmıştır. Araştırmada, her iki kurumun, ilköğretim, ortaöğretim, lisans/bakalavır, yüksek lisans/magistratura, sanatta yeterlik/aspirantura olmak üzere bu beş düzeyde keman eğitimi verdiği saptanmış ve karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Her iki kurumun genel-kurumsal yapısı, giriş ve kabul şartları, ders programlan, keman11 eğitim-öğretim programına ilişkin hedef, davranış, içerik ve materyaller, yıl sonu keman sınav programlan, geçmişten günümüze görev yapan yerli-yabancı keman uzmanları ve her iki kurumun mezunlarından tanınmış kemancıları tablolar halinde düzenlenerek karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Sonuç olarak, Ankara Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı ile Baku Müzik Akademisi'ndeki mesleksel keman eğitimi arasında genel-kurumsal yapısı, giriş şartlan, ders programlan, materyalleri, yıl sonu sınavları, görev alan uzman keman öğretim elemanları, mezunlarından tanınmış kemancıları açısından bir takım ortak, benzer ve farklı yanların bulunduğu belirlenmiştir. Örneğin; her iki kurumun sınav programlarının ezbere çalınması ortaklık, giriş sınavlarındaki bazı noktalar benzerlik, Baku Müzik Akademisi'nde keman eğitiminin ilköğretim birinci sınıfta başlarken Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda ilköğretim altıncı sınıfta başlaması farklılık teşkil etmektedir. Bu tür karşılaştırmalı araştırmaların diğer Türk Cumhuriyetleri ile başka ülkelerdeki benzer kurumlan da kapsayacak şekilde sayıca artırılmasında ve genişletilmesinde yarar görülmektedir.
Özet (Çeviri)
m“COMPARATIVE STUDY OF VIOLIN EDUCATION AT ANKARA HACETTEPE UNIVERSITY STATE CONSERVATORY AND BAKU MUSIC ACADEMY”(M. Sc. Thesis) Hicret Tevhide ÇOL GAZI UNIVERSITY EDUCATION SCIENCES INSTITUTE ART EDUCATION MAIN BRANCH MUSIC TEACHING SCIENCE BRANCH (Ankara 2004) ABSTRACT This research has been made to investigate the similar, different and common aspects of violin education comparatively at Ankara Hacettepe University State Conservatory and Baku Music Academy. The research is a descriptive study of evaluation for its aim, the appropriate methods applied and the quality of data gathered. National and international resources have been scanned and Azerbaijani lecturers at Afyon Kocatepe University State Conservatory contributed actively. It is seen that both institutions give violin education at five levels; primary school, secondary school, bachelor, master and proficiency degrees, and these have been studied comparatively. General institutional structures of both institutions, entrance qualifications, course syllabus, aims about the violin education, behavior,IV content and materials, final exam schedules, native and foreign violin experts served up to present day, and the famous violinists graduated are inspected comparatively by using tables and schemes. As a result, it was determined that there were common features, similarities and differences between the professional violin education in Ankara Hacettepe University State Conservatory and in Baku Music Academy in terms of general- institutional structure, entrance conditions, course schedules, materials, final exams, assigned professional violin instructors, and in terms of the graduates who have become famous violinists. For example, it is common in both institutions that the violin is played by memory in the final exams and certain points regarding the entrance exams are similar. However, there is a difference between the two institutions that the violin education starts in the first grade of the primary education at Baku University and it starts in the sixth grade of the primary education at Ankara Hacettepe University State Conservatory. It will be beneficial if such comparative researches covering the similar institutions in the other Turkish Republics increase in number and widen in terms of scope.