İlköğretim 7. sınıf vatandaşlık ve insan hakları eğitimi dersi öğretim programında ifadesini bulan temel hak ve özgürlüklerin kazanılma düzeyi
Level of attainment of the basic rights and freedoms expressed in the curriculum of primary school, at 7th grade in the course about the citizenship and human rights educational program
- Tez No: 159521
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İLKÖĞRETİM 7. SINIF VATANDAŞLIK VE İNSAN HAKLARI EĞİTİMİ DERSİ ÖĞRETİM PROGRAMINDA İFADESİNİ BULAN TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİN KAZANH.MA DÜZEYİ Kasım İNAN Danışman : Yrd. Doç. Dr. Muhammet ŞAHİN Bu araştırmanın temel amacı, ilköğretim 7. sınıf Vatandaşlık ve insan haklan dersinde öğrencilere kazandırılması gereken temel hak ve özgürlüklerin kazandırılma düzeylerini ölçmek, kazandırılma düzeylerini düşüren sorunları tespit etmek ve bu sorunlara çözüm önerileri sunmaktır. Okul Survey (betimleme) yönteminde yapılan bu araştırmada kuramsal temeller irdelenmiştir. Daha sonra literatürden yararlanılarak kazanılma derecesini, kazandırılma düzeylerini ve kazandırılma derecesini düşüren sorunları tespit etmek için iki farklı anket düzenlenmiştir. Araştırma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın problemi, amacı, Önemi, varsayım ve sınırlılıkları belirtilmiştir. İkinci bölüm kuramsal temellere ayrılmıştır. Bu amaçla; hak ve özgürlük, insan haklan, eğitim, insan haklan eğitimi ve Vatandaşlık ve İnsan Haklan eğitimi dersi irdelenmiştir. Üçüncü bölüm, araştırmanın yöntemine ayrılmış ; evren ve örneklem, veri toplama ve analiz teknikleri hakkından bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, arastama sonucunda ulaşılan bulgular tablolar halinde özetlenerek analizleri yapılmıştır. Yapılan analizlerde başlıca; frekans ve yüzde dağılımları ile x2 (Chi Square - Ki Kare) testi kullanılmıştır.. Son bölümde ise araştırmanın sonuçlan belirtilip, temel hak ve özgürlüklerin eğitimini daha etkin ve verimli kılmak için öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS LEVEL OF ATTAINMENT OF THE BASIC RIGHTS AND FREEDOMS EXPRESSED IN THE CURRICULUM OF PRIMARY SCHOOL, AT 7th GRADE IN THE COURSE ABOUT THE CITIZENSHIP AND HUMAN RIGHTS EDUCATIONAL PROGRAM Kasım İNAN Advisor: Associate Prof. Dr. Muhammet ŞAHİN The basic objective of this research, is to measure the level of attainment of the knowledge about the basic rights and freedoms that should be acquired by students, during their study, in the Primary School at 7th grade, in the Citizenship and Human Rights course; is to determine the problems that lowers the level of their acquiring such knowledge and is to propose solutions for such problems. In this research, based on using a survey method, the organizational foundations are analyzed. At a later phase, by benefiting form the findings which are appearing in the literature, two different surveys, are prepared for the purpose of determining the degree of knowledge acquired by the students; the level of knowledge acquired and the problems that lowers the degree of acquiring knowledge by them. The research, contains five main sections. In the first section, the problem, objective, importance, assumptions and limitations about the research are indicted. The second section, is about theoretical foundations. For this purpose, rights and freedoms, human rights, education, human rights education, citizenship and human rights education courses were studied and analyzed. In the third section, the research method is discussed; the universe and the sample as well as the data gathering works and techniques; the data analyses efforts, are explained with information given. In the fourth section, the findings, reached at, at the end of the research, are summarized, in form of tables and they are used, in analysis made. In the analysis, mainly the frequency and percentage distributions were used along with the Chi square ( %2 ) test. In the last (fifth) section, the results of the research are indicated and proposals are expressed, about making the basic rights and freedoms education, more effective and productive.