Şahabettin Süleyman'ın 'Sanat-ı Tahrir ve Edebiyat'ı ve Tanzimat sonrası edebiyat teorileri
- Tez No: 159529
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜLKÜ GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 390
Özet
ÖZET Sahabettin Süleyman'ın Sanat-ı Tahrîr ve Edebiyat adlı eserini konu alan bu tez, Sanat-ı Tahrîr ve Edebiyat'ın edebiyat teorisi tarihimizdeki yerini ve önemini tespit etmek amacıyla yapıldı. Bu çalışma: Giriş, Sanat-ı Tahrir ve Edebiyat'ın İncelenmesi ve Mukayesesi, Günümüz Alfabesiyle Sanat-ı Tahrîr ve Edebiyat bölümlerinden oluştu. Giriş bölümünde belagatın tanımı ve tarihçesi anlatılıp, Tanzimat sonrası edebiyat teorileri hakkında bilgi verildi. Çalışmanın ikinci bölümü, Sanat-ı Tahrîr ve Edebiyat'ın incelenmesini içerir. Bu bölümde metnin orijinal başlıklarına ve konu sıralamasına bağlı kalınmadı. Sanat-ı Tahrîr ve Edebiyatta yer alan fikirler ve bilgiler uygun konu başlıkları altında aktarıldı. İnceleme bölümünde Sanat-ı Tahrîr ve Edebiyat, kronolojik sıra dikkate alınarak kendinden önce ve sonra yazılmış eserlerle karşılaştırıldı. Süleyman Fehmi'nin“Edebiyat”ve Muhyiddin (Birgen)'in "Yeni Edebiyat adlı eserleri Sanat-ı Tahrîr ve Edebiyat ile daha çok sanat, edebiyat ve yazı yazmanın şartları konuları etrafında ele alındı. Bu eserlerin belirtilen konular hakkında beyan ettiği fikirler bir tabloda birleştirilip, benzerliklerin ve farklılıkların kolaylıkla tespit edilmesine ve anlaşılmasına çalışıldı. Sanat-ı Tahrîr ve Edebiyat'ın günümüz alfabesine aktarılmış metni, çalışmanın sonunda yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT This thesis on Sahabettin Süleyman's The Art of Composition and Literatüre is written in order to determine this work's place in our history of literary theory. This study is composed of an introduction, the study and comparison of this work and parts of this work in modem alphabet. The introduction is on the science of rhetoric and its history and literary theories after Tanzimat period. The second part of the thesis comprises the study of The Art of Composition and Literatüre, in this part which follows the titles of the work itself the writer's opinions presented in the work is discussed. The next part which is a chronolical study, compares this work with the other works of its time. Literatüre by Süleyman Fehmi and The New Literatüre by Muhyiddin (Birgen) are compared with the Art of Composition and Literatüre in terms of the ideas presented on art, literatüre and the conditions of writing in each work. The ideas in each work are studied in one main scheme and similarities and differences were determined. The final part of the thesis comprises the version of The Art of Composition and Literatüre in the modern alphabet.