Liselere giriş sınavı (LGS) ile sosyal bilgiler ders programının ilişkilendirilmesi
The appropriateness of the social sciences programmes and social sciences in the entree examination for lyceum
- Tez No: 159536
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT GÖKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
VIII ÖZET Bir bilim alanı ve sistem olarak eğitim, araştırma ve incelemeyi gerektirmektedir. Eğitimi bilimsel yönden geliştirmek ve sistemini etkili kılmak için öncelikle sorunlarının araştırılması gerekir. Tespit edilen sorunların tanınması ve çözümünün üretilmesi alınacak tedbirlerden geçmektedir. Bu araştırmanın amacı Liselere Giriş Sınavı (1998-2004) Sosyal Bilgiler sorulan ile bu soruların Sosyal Bilgiler Programına (1998) uygunluğunu araştırmak, program hedeflerine ne kadar yaklaşıldığım Liselere Giriş Sınavı Sosyal Bilgiler sorularının ölçme ve değerlendirme sonuçlarıyla tespit etmektir. Araştırma tarama modeli ile yapılmıştır. Tarama modelleri, geçmişte ya da halen var olan bir durumu var olduğu şekliyle betimlemeyi amaçlayan araştırmalardır (Karasar, 1995). Araştırmaya konu olan LGS Sosyal Bilgiler soruları kendi koşulları içerisinde olduğu gibi taranarak Sosyal Bilgiler Programına göre karşılaştırma yapılmış ve bu şekilde tanımlanmaya çalışılmıştır. Ayrıca sorular Bloom taksonomisine göre sınıflandırılmıştır.. Yapılan araştırma sonucunda, LGS Sosyal Bilgiler sorulan büyük oranda Sosyal Bilgiler Programına uygunluk göstermektedir. Ancak seçilen soruların sınıf düzeyleri ve ünitelere dağılımında eşitsizliklerin olduğu tespit edilmiştir. Öneri olarak LGS 'de sorulan Sosyal Bilgiler sorulan programla ilişkili olmalıdır. Soruların sınıf ve ünitelere göre dağılımlarına dikkat edilmelidir. Bilişsel alanı her düzeyde ölçen sorulara yer verilmelidir. Ayrıca Sosyal Bilgiler ile ilgili duyuşsal alandan sorular geliştirilmelidir. Kitaplardaki değerlendirme sorulan ve öğretmenlerin yaptığı çoktan seçmeli sınavlarda bilişsel düzeyin üst basamaklarından sorular öğrencilere yöneltilerek sınavlara hazırlanmalarına yardımcı olunmalıdır.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT As a science and a research area, education necessitates to examine and to search. First of all, the problems of it should be searched thoroughly in order to develop the education in a scientific way and to optimize its system. This research is prepared to research the questions of Social Sciences in The Entree Examination for Lyceum and the appropriateness of them to the Social Sciences Programmes (1998) and to determine how they approach to programme's target and attitude as evaluation. Trace and search model has been applied at this research. Trace model is a kind of the research which is aimed to describe a position at past and at the present (Karasar, 1995). The questions of Social Sciences in The Entree Examination for Lyceum has been traced at its conditions and made a comparision according to the Social Sciences Programmes and then it is tried to be described. Also, the questions have been categorized for Bloom Taxonomy. At the results of the research, the questions of Social Sciences in The Entree Examination for Lyceum is suitable for the Social Sciences Programmes. On the other hand, class levels of selected questions and at unit distributions have been determined inequalities. As a suggestion, the questions of Social Sciences in The Entree Examination for Lyceum should be related to the Social Sciences Programmes. Distributions of questions for class and units should be correct. The questions of Social Sciences should be evaluated for Cognitive method. Also, they should be expanded for audio method. If Evaluation questions in books and tests are prepared for Cognitive method, study for an examination for students will be helpful.