Anasınıfına devam eden 6 yaş grubu çocukların şekil-mekan-yön kavramları eğitimlerinde müzik etkinliklerinin etkisinin incelenmesi
The effects of music activities on shape-place-direction concepts training of the 6 year old children, who are in kindergarten by examination
  1. Tez No: 159537
  2. Yazar: AYSEL KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMİHAN ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Anasınıfına devam eden 6 yaş grubu çocukların şekil-mekan-yön kavramları eğitimlerinde müzik etkinliklerinin etkisinin incelenmesi bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Araştırma, Ankara İli Mamak ilçesindeki dört ilköğretim okulunun anasınıfı şubelerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya 30 deney ve 30 kontrol grubu olmak üzere toplam 60 çocuk katılmıştır. Deney grubuna 6 hafta süre ile haftada bir kez müzik etkinlikleri yoluyla kavram eğitim programı uygulanmıştır. Kontrol grubu da bu 6 haftalık süre içinde geleneksel eğitim yöntemiyle kavram eğitimlerine devam etmişlerdir. Çocuklar ve aileler hakkında bilgi edinmek için“Çocuk ve Aile Tanıma Formu”kullanılmıştır. Ayrıca, çocukların şekil-mekan-yön kavramlarını kazanma durumları hakkında bilgi edinmek için araştırmacı tarafından hazırlanan“Şekil- Mekan-Yön Kavramlarını Değerlendirme Formu”uygulanmıştır. Araştırma deney ve kontrol grubunu kapsamaktadır. Ön test-eğitim-son test tekrarlı ölçümlerden oluşan deneysel desendedir. Anasınıfına devam eden 6 yaş grubu çocukların şekil-mekan-yön kavramlarını öğrenme düzeylerinin incelenmesine yönelik yapılan istatistiksel testin sonucunda; çocukların cinsiyetleri, anne-baba öğrenim durumu, öğrenim gören kardeş sayısı, ailedeki kişi sayısı, evlerinde bilgisayar ve vcd cihazı bulunma durumu, evlerine günlük gazete alınıp alınmaması ve ailelerin çocuklarına düzenli olarak çocuk kitabı alıp almamaları değişkenine göre anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır.Anasınıfına devam eden 6 yaş grubu çocukların şekil-mekan-yön kavramlarını öğrenme düzeyleri ile çocukların daha önce okul öncesi eğitimi alıp almamaları ve yeterli miktarda oyuncaklarının olup olmaması değişkenleri arasında anlamlı düzeyde farklılık olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Examining the effects of music activities on shape - place - direction concepts training of the 6-year old children, who are in kindergarten, constitutes the purpose of this study. Research had been conducted in kindergarten classes of four elementary schools in Mamak district of Ankara province. 30 of them as control group and 30 of them as experimental group totally 60 children participated in the research. While concept training program was performed on the experimental group once a week during 6-week period, the control group continued with the conventional training method during this 6- week period. To obtain information on children and their families“Child and Family Recognition Form”had been used. In addition, to obtain information on gaining states of shape - place - direction concepts of the children,“Evaluation Form of Shape - Place - Direction Concepts”have been applied. Research contains experimental and control groups. Pretest is in training and final test is in repeated measurement experimental pattern. As a result of the statistical test performed, which was oriented towards the examining of the learning levels on shape - place - direction concepts of 6-year-old children in kindergarten; sexes of the children, education levels of parents, number of educating siblings, member number of the families, computer or VCD at home, buying daily newspaper at home and to be bought children books by parents, it has been found that there is no meaningful differences existing according those variables. A meaningful difference has been found between the variables; having enough toys and preschool education and 6-year-age children's learning levels of shape - place - direction concepts who are continuing kindergarten.