İlköğretimde okul-aile ilişkilerinin matematik erişisine etkisi
The effect of school-parent relations on mathematics achievement in elemantary education
- Tez No: 159541
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ KAYA, Y.DOÇ.DR. MİNE AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin matematik erişi düzeylerine okul-aile makilerinin etkisini incelemektir. Araştırma, 2004-2005 eğitim-öğretim yılında Ankara Çankaya Hürriyet İlköğretim Okulu, Ankara Sincan Osman Ün Yazıcı İlköğretim Okulu ve Ankara Yenimahalle Öğretmen Kubilay İlköğretim Okulu'nda ö.sınıfta okuyan 175 öğrenci ve 8.sınıfta okuyan 102 öğrenci ile yürütülmüştür. Okul-aile ilişkilerinin düzeyini tespit etmek için araştırmacı tarafından geliştirilen okul-aile ilişkileri anketi ve öğrencilerin matematik erişi düzeylerini tespit etmek için yine araştırmacı tarafından geliştirilen matematik basan testinden elde edilen veriler S.P.S.S 12.0 paket programında analiz edilerek aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır. Öğrencilerin matematik erişi düzeyleriyle, öğrenci aracılığıyla okul-aile bilgi akışı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öğrencilerin matematik erişi düzeyleriyle okul-aile biçimi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öğrencilerin matematik erişi düzeyleriyle, ailenin okulla iletişim düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Okul-aile işbirliği alt problemindeki cevaplarının ortalamaları 3-1 derecelendirme ölçeğine göre her zaman düzeyinde olan öğrencilerin matematik erişi düzeylerinin ortalamaları, 3-1 derecelendirme ölçeğine göre hiçbir zaman düzeyinde olan öğrencilerin matematik erişi düzeyi ortalamalarından daha yüksektir. Okulun öğrencinin eğitimiyle ilgili bilgileri düzenli bir şekilde aktarması alt problemindeki cevaplarının ortalamaları, 3-1 derecelendirme ölçeğine göre her zaman düzeyinde olan öğrencilerin matematik erişi düzeyleri, 3-1 derecelendirme ölçeğine göre hiçbir zaman düzeyinde olan öğrencilerin matematik erişi düzeylerinin ortalamalarından daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The aim of this research is to scrutinize the school-family relation influence upon mathematical achievement levels of the students. The research has been carried out with 175 subject students studying at 6 * grade and 102 subject students studing at 8 * grade of Ankara-Çankaya Hürriyet Elementary School, Ankara-Sinean Osman Ün Yazıcı Elementary School and Ankara- Yenimahalle Öğretmen Kubilay Elemantary School during 2004-2005 education-instruction term. The data acquired through the school-family relations poll developed by the researcher to determine of school-family relations and through mathematics accomplishment test developed again by the researcher to measure the mathematical achievement levels of the students has been analysed in S.P.S.S. 12.0 package program and following findings have been attained. Between the mathematical achievement levels of the pupils and the school- family knowledge flow via mediation of the pupil, an expressive relation has not been able to be suggested between the mathematical achievement levels of the students and the shape of school-family. A comprehensive relation has not been able to be found between the mathematical achievement levels of the pupils and the communication level of the family with the school. The means of their responses from the sub problem of school-family collaboration, the means of the mathematical achievement levels of the pupils being at always level, according to 3-1 grading scale,are higher than the means of mathematical achievement level of the students being at never level, according to 3-1 grading scale. The means or their replies from the sub problem of the school in properly narrating the knowledge concerning the education of the student, mathematical achievement levels of the students being at always level, according to 3-1 grading scale, are greater than the mathematical achievement levels of the students being at never level, according to 3-1 grading level.