Türkiye'deki vergi yükünün bazı sektörlerdeki büyümeye etkilerinin analizi
- Tez No: 159548
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERDAR KILIÇKAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
106 ÖZET Bu çalışma kapsamında ; öncelikle vergi yükü ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin teorik açıdan incelenmesi, Türkiye'ye ilişkin yıllık veriler kullanılmak suretiyle yapılacak ekonometrik çalışma sonuçlarının teoriyle karşılaştırılması, vergilerin sektör bazında ekonomik büyüme üzerindeki etkilerinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak tarım, imalat ve sanayi sektörlerinin GSYİH' da ki payları ile vergi yüküne ilişkin regresyon modeli oluşturulmuştur. Modelin çözümünde“ En Küçük Kareler Tahmin Yöntemi”kullanılmış ve sonuçları yorumlanmıştır. Daha sonra Gerald W.Scully'a ait ekonomik büyümeyi maksimize eden ortalama vergi yükünü belirlemeye yönelik model Türkiye için uygulanmış ve yorumlanmıştır. Ekonometrik çalışmanın sonuçları iktisadi beklentilere uygundur. Elde edilen sonuçlara göre Türkiye'de, 1990 - 2002 döneminde vergi yükündeki değişmelerin tarım, imalat ve inşaat sektörlerinin GSYİH' da ki paylarını etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. Söz konusu etkiler negatif yöndedir. Fakat, değişkenlere ait katsayılar incelendiğinde vergileme ve ekonomik büyüme arasında güçlü bir ilişki tespit edilememiştir. Scully modeli kullanılarak yapılan çalışmada, söz konusu dönemde Türkiye'de gerçekleşen vergi yükleri ortalamasının (% 16,16), ekonomik büyümeyi maksimize edeci vergi yükün ortalamasından (% 23,11) daha düşük olduğunu ve bu nedenle ekonomik büyümeyi maksimize edebilmek için vergi yükü ortalamasının arttırılmasının uygun olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
107 ABSTRACT In this study, it is intended to examine firstly relationship between the tax burden and the economic growth theoretically, and to compare econometric study results.wihch will be obtained by using the annual data of Turkey with theory, and to analyze the effects of taxes on the economic growth on the basis of sector. For this purpose, it was established the regression model on the rates of agriculture, manufacturing and industry sectors in the GNP and on the tax burden. It was used“The Method of the Smallest Squares Estimation”during the solution of model and was interpreted its results. Afterwards, the model which is applied to determine the average tax burden which maximizes the economic growth of Gerald W.Scully was applied to and interpreted for Turkey. Econometric study results meet the economic expectations.According to obtaining the results, it is concluded that the changes in the tax burden in Turkey during the period of 1990-2002 affected the rates of agriculture, manufacturing and industry sectors in the GNP. The mentioned effects are negative. However, when the coefficients of variables were inspected, it could not be determined a strong liaison between the taxation and the economic growth. In the study by using the model of Scully, it is shown that the average of the tax burdens (16,16 %) which occurs in Turkey during the same period was lower than the average of the tax burdens (23,11 %) which maximizes the economic growth, and for this reason, it is proper for increasing the average of the tax burden in order to maximize the economic growth.